Biokominki - nowoczesne kominki na biopaliwo
Biokominek to szczelna stalowa rynna (palenisko) otoczona niepalnym i odpornym na wysokie temperatury materiałem (najczęściej stalą oraz szkłem hartowanym). W palenisku na biopaliwo znajduje się materiał chłonny, który nasączamy łatwopalną cieczą. Przy użyciu długiej zapalniczki podpalamy opary biopaliwa i już po chwili możemy cieszyć się żywym ogniem bez dymu, popiołu czy sadzy.
W celu zagaszenia kominka lub regulacji płomienia wystarczy przesunąć wbudowaną zasuwę (zmniejszając lub odcinając dopływ tlenu). Do prawidłowego funkcjonowania biokominka potrzebna jest jedynie klasyczna wentylacja, która znajduje się w każdym budynku.
266 produktów
Czym biokominki różnią się od kominków tradycyjnych?
Dzięki zastąpieniu drewna ekologicznym i bezwonnym bioetanolem podczas spalania nie wydziela się dym, sadza czy popiół. To najważniejsza przewaga ekologicznego kominka nad tradycyjnym odpowiednikiem. Dodatkowo, montaż biokominka jest niezwykle prosty oraz nie są wymagane żadnego pozwolenia, za co szczególnie pokochali go właściciele mieszkań oraz innych miejsc niewyposażonych w dodatkową instalację kominową.
Nowoczesne biokominki zasilane biopaliwem nie wymagają jakiegokolwiek podłączenia do mediów ani instalacji kominowych. Można je łatwo implementować do wewnętrznych i zewnętrznych przestrzeni mieszkalnych.
Cena i koszty utrzymania kominka na biopaliwo
Biokominki można kupić już w granicach 300 pln. Wysokiej jakości kominek na biopaliwo produkowany w Polsce to wydatek od około 1500 PLN. Koszt zależy w dużej mierze od designu, użytych materiałów oraz wielkości zastosowanego paleniska. Modele od zagranicznych projektantów oraz bardzo skomplikowane konstrukcje (na przykład montowane do sufitu lub sterowane pilotem) mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych.
Biokominki nie wymagają praktycznie żadnej konserwacji. Odpada nam zatem koszt ewentualnego serwisowania czy przeglądów kominowych. Jedynym wydatkiem po ich zakupie jest koszt paliwa. Jeden litr bioetanolu dobrej jakości kosztuje około 12 zł. Kominek na biopaliwo zużywa średnio około 0,3L/h. Można więc zatem założyć, że cały wieczór przy kieliszku wina i prawdziwym blasku ognia kosztuje około 12 zł.
Jak wybrać biokominek dla siebie?
Wybierając biokominek, należy zwrócić uwagę nie tylko na design i jakość wykonania, ale także na efektywność cieplną oraz sposób montażu. Jeśli chcesz przenosić go pomiędzy pomieszczeniami wybierz biokominek wolnostojący. Jeśli posiadasz niewielkie mieszkanie najlepszym wyborem będzie wersja na ścianę. Jeśli zależy Ci na tym, aby Twój model wyglądał podobnie jak tradycyjny kominek na drewno wybierz biokominek narożny do zabudowy. Jeśli cenisz sobie bezpieczeństwo i maksymalną wygodę użytkowania wybierz biokominek automatyczny.