Biokominki
Biokominek to szczelne, stalowe palenisko otoczone niepalnym i odpornym na wysokie temperatury materiałem, najczęściej również stalą. W palenisku na biopaliwo znajduje się materiał chłonny, który nasączamy łatwopalną cieczą - bioetanolem. Przy użyciu długiej zapalniczki podpalamy opary paliwa i już po chwili możemy cieszyć się żywym ogniem. W celu zagaszenia kominka lub regulacji płomienia wystarczy przesunąć wbudowaną zasuwę (zmniejszając lub odcinając dopływ tlenu). Do prawidłowego funkcjonowania biokominka potrzebna jest jedynie klasyczna wentylacja, która znajduje się w każdym budynku.
Dzięki zastąpieniu drewna ekologicznym i bezwonnym paliwem do biokominka podczas spalania nie wydziela się dym, sadza czy popiół. Jego montaż jest niezwykle prosty oraz nie są wymagane żadnego pozwolenia, za co szczególnie pokochali go właściciele mieszkań oraz innych miejsc niewyposażonych w dodatkową instalację kominową. Bardzo ważną cechą biokominka jest fakt, iż pali się w nim żywy ogień, co stanowi przewagę nad elektrycznymi kominkami i spełnia marzenie każdej rodziny o przytulnym domu oraz atrakcyjnym wnętrzu.
241 produktów
Biokominek - rodzaje
Biokominki możemy podzielić na cztery główne kategorie. Poniżej prezentujemy ich podział wraz z krótkim opisem na temat ich zastosowania.
Biokominki wolnostojące czyli urządzenia do swobodnego przemieszczania. Nie wymagają żadnego montażu oprócz wyjęcia z opakowania i postawienia w wybranym wcześniej miejscu
Biokominki wiszące to dobre rozwiązanie, jeśli w Twoim pomieszczeniu nie ma zbyt wiele miejsca. Taki kominek wieszamy na ścianie jak telewizor. Można umieścić do również we wcześniej przygotowanej wnęce, aby zakryć boki i "wtopić" go w otoczenie.
Biokominki do zabudowy będą dobrym wyborem jeśli chcemy maksymalnie upodobnić nasz kominek na biopaliwo to wyglądu tradycyjnego kominka zasilanego drewnem. Najlepiej prezentuje się w zabudowach z płyty G-K obłożonej niepalnym materiałem (na przykład kamieniem naturalnym).
Biokominki automatyczne są z kolei najwygodniejszymi w obsłudze i najbardziej bezpiecznymi kominkami zasilanymi biopaliwem. Nad prawidłowym przebiegiem spalania czuwa sterownik komputerowy a całą obsługę można realizować za pomocą dołączonego pilota lub aplikacją na smartfona.
Biokominki - zasady bezpieczeństwa
Biokominek to bezpieczne urządzenie. Należy zachować jednak odpowiednie wytyczne dotyczące odległości od innych (szczególnie łatwopalnych) przedmiotów. Przyjmuje się, że minimalny odstęp biokominka od materiałów wrażliwych na temperaturę to jeden metr. Należy unikać ich użytkowania w bardzo małych pomieszczeniach bez wentylacji. Minimalna kubatura pokoju określona jest w karcie technicznej każdego produktu. Zależy ona przede wszystkim od mocy grzewczej danego palnika. W przypadku wszystkich innych instalacji należy przestrzegać obowiązkowych odstępów i instrukcji montażu.
Biokominek - cena i koszty utrzymania
Najtańszy biokominek kosztuje w granicach 300 złotych. Wysokiej jakości model produkowany w Polsce to wydatek od około 1500 PLN. Koszt zależy w dużej mierze od designu, użytych materiałów oraz wielkości zastosowanego paleniska. Kominki na biopaliwo od zagranicznych projektantów oraz bardzo skomplikowane konstrukcje (na przykład montowane do sufitu lub sterowane pilotem) mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych.
Biokominki nie wymagają praktycznie żadnej konserwacji. Odpada nam zatem koszt ewentualnego serwisowania czy przeglądów kominowych. Jedynym wydatkiem po ich zakupie jest koszt paliwa. Jeden litr bioetanolu dobrej jakości kosztuje około 12 zł. Kominek na biopaliwo zużywa średnio około 0,3L/h. Można więc zatem założyć, że cały wieczór przy kieliszku wina i prawdziwym blasku ognia kosztuje około 12 zł.