Czy biokominek jest bezpieczny?

3564 Wyświetlenia
 

Jak każde urządzenie dopuszczone do obrotu w Unii Europejskiej przy prawidłowym użytkowaniu (zgodnie z instrukcją producenta) biokominek jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia. Aby zapewnić sto procent ochrony przed niepożądanymi zdarzeniami musimy zwrócić uwagę na trzy aspekty:

 • jakość biopaliwa 
 • ewentualny błąd ludzki 
 • konstrukcja biokominka

Jakość paliwa do biokominka

Dobrej jakości, certyfikowane paliwo do biokominka nie wydziela dymu, ani żadnych szkodliwych substancji. To tak naprawdę 96-procentowy etanol, który spalając się rozkłada się do niewielkich ilości dwutlenku węgla oraz pary wodnej. Są to dokładnie te same substancje i w podobnych ilościach jak wydycha jedna dorosła osoba. Posiadając zatem w mieszkaniu podstawową wentylację grawitacyjną lub rekuperację możemy spokojnie użytkować takie urządzenie i nie odczujemy żadnych zmian w jakości powietrza. 

Korzyścią poboczną używania biokominka będzie podniesienie temperatury oraz nawilżenie powietrza co jest szczególnie korzystne w okresie grzewczym, kiedy wilgotność w pomieszczeniach spada do poziomu, który  niekorzystnie wpływa na drogi oddechowe.

Wykorzystywany zgodnie z przeznaczeniem bioetanol jest całkowicie bezpieczny zarówno dla ludzi i zwierząt, jak i dla środowiska naturalnego, ponieważ produkowany jest z organicznych surowców, jest biodegradowalny i, w przeciwieństwie do innych paliw, w znikomym stopniu wpływa na klimat, co przyczynia się do jego ochrony.  Bioetanol spala się czysto i bez osadów, bezwonnie i bezdymnie.

Kluczem do bezpieczeństwa jest używanie jedynie certyfikowanego biopaliwa z odpowiednimi atestami. W naszym sklepie zakupisz paliwo do biokominka Fanola oraz Bionlov, które posiadają atest PZH. 

Czynnik ludzki - jak uniknąć błędów w użytkowaniu biokominka?

Biokominek, pomimo teoretycznie prostej konstrukcji jest urządzeniem, które wymaga eksploatacji zawsze z zachowaniem należytej ostrożności i stosowaniem się do wszelkich wytycznych. Jeśli chcesz bezpiecznie użytkować urządzenie przeczytaj wcześniej jego instrukcję obsługi i stosuj się do niej rzetelnie.

Poniżej kilka uniwersalnych porad, którymi należy się kierować, aby uniknąć ewentualnych błędów:

 • pamiętaj, że masz do czynienia z otwartym ogniem
 • nie dotykaj rozgrzanych części w szczególności szyb ochronnych oraz paleniska podczas pracy
 • nie zostawiaj palącego się urządzenia bez nadzoru, szczególnie jeśli w pobliżu są dzieci lub zwierzęta domowe
 • należy wyjątkowo uważać, by podczas tankowania nie rozlać biopaliwa poza wkład do urządzenia
 • nigdy nie uzupełniaj paliwa podczas pracy urządzenia, ani bezpośrednio po jego wygaszeniu
 • podczas tankowania palenisko musi być zimne i suche
 • nigdy nie pal tytoniu w czasie używania biopaliwa
 • nie przenoś kominka, w którym pali się ogień lub znajduje się zatankowane biopaliwo

Konstrukcja biokominka i wpływ na bezpieczeństwo

Era biokominków rozpoczęła się od kominków manualnych. Przez te kilkanaście lat konstrukcje te zostały dopracowane i znalazły uznanie w oczach wielu osób z całego świata. Najlepsi producenci przed wprowadzeniem nowych produktów na rynek poddaje je szczegółowym badaniom w niezależnych instytucjach takich jak niemiecki TUV. Kupując biokominek z certyfikowanym wkładem możemy mieć pewność, że jest on bezpieczny.

Wybieraj kominki renomowanych marek, w których palnik posiada wkład ceramiczny. Spełnia on podwójną funkcję - stabilizuje płomień oraz zapobiega rozlaniu biopaliwa w przypadku przewrócenia urządzenia. Palenisko powinno mieć również podwójną konstrukcję (dwie warstwy stali w pojemniku) oraz być spawane laserowo przez robota spawalniczego, aby zagwarantować jego szczelność.

Pewnym minusem kominków etanolowych manualnych jest fakt, że zarówno tankowanie jak i rozpalanie kominka trzeba wykonywać ręcznie, co stanowi pewne ryzyko popełnienia błędu. 

W biokominku automatycznym wszystkie te czynności zostały zautomatyzowane co jest bardzo nowoczesnym i jeszcze bardziej bezpiecznym rozwiązaniem. Biokominek sam pobiera wymaganą ilość paliwa ze zbiornika, a pompa transportuje je do komory spalania. Bioetanol jest powoli podgrzewany do temperatury, w której zamienia się w opary. Są one rozprowadzane po całej długości paleniska i powstaje ogień. Płomień powstaje z oparów etanolu, a ogień nie ma bezpośredniego kontaktu z płynnym paliwem.

Mikroprocesor komunikuje się z czujnikami i jest w stanie zareagować w przypadku wykrycia jakiejkolwiek nieprawidłowości, np. rozlania paliwa, potrącenia kominka itp. W sytuacjach awaryjnych natychmiast zatrzymuje płomień. Użytkownik jest informowany o awarii za pomocą sygnału dźwiękowego i informacji w aplikacji.