Czy biokominek grzeje?

9278 Wyświetlenia
 

Odpowiedź jest prosta - tak! Jeśli chcesz poznać szczegóły czytaj dalej...

W biokominku mamy do czynienia z żywym ogniem, a to zawsze generuje temperaturę. Jednak we wszystkich urządzeniach grzewczych ilość tego ciepła będzie zależała od wielu czynników. Każdy biokominek posiada inne palenisko. Od jego pojemności oraz powierzchni spalania oraz zastosowanej technologii zależy ile ciepła urządzenie wygeneruje. 

Najprostsze biokominki z paleniskiem manualnym generują około 3kW. Dla porównania grzejnik pokojowy centralnego ogrzewania to około 2kW. 

Oznacza to w praktyce, że najprostszy biokominek jest w stanie ogrzać pokój o powierzchni 30 metrów kwadratowych. Nie jest to jednak urządzenie polecane jako jedyne źródło ciepła w domu z uwagi na niską zdolność akumulacji ciepła lub chociażby brak możliwości wyposażenia w płaszcz wodny. Należy traktować go jako uzupełnienie w okresach przejściowych lub po prostu wygodny i prosty w obsłudze grzejnik, który wypełni ciepłem i klimatem salon, sypialnię lub łazienkę.

Na dojrzałym już, polskim rynku  istnieją jednak rozwiązania, które posiadają zdecydowanie większa moc grzewczą. Paleniska na bioetanol firmy Planika mogą wygenerować nawet 22 kw! Mogą one być również sterowane za pomocą pilota, smartfona lub systemu smarthome. Kominki na biopaliwo z pewnością zaspokoją zapotrzebowanie cieplne nawet bardzo dużych pomieszczeń.

Biokominek a kominek tradycyjny

Chcąc porównać właściwości grzewcze biokominka do tradycyjnego kominka należy zwrócić uwagę na kaloryczność materiałów w nich spalanych. Biopaliwo (bioetanol) to ok. 30 MJ/kg, a drewno 12 MJ/kg. Ważnym jest także fakt, iż w przypadku biokominków ciepło jest kierowane w 100% do pomieszczenia. W warunkach laboratoryjnych tradycyjny kominek w zależności od modelu oddaje od 5 do 15 kW, a biokominek od 3 do 22 kW

Z porównania tego wynika, że w przypadku biokominków również możemy uzyskać porównywalnie wysokie parametry cieplne, nie martwiąc się równocześnie o kłopotliwy proces przygotowania opału i czyszczenia paleniska, jak ma to miejsce w kominkach opalanych drewnem. Biokominki to nie tylko atrakcyjny element aranżacji wnętrza, ale także stanowią idealne uzupełnienie podstawowego systemu grzewczego w domu.

1 litr dobrej jakości paliwa do biokominka kosztuje około 10 zł. Biokominek zużywa średnio około 0,3L/h. Można więc zatem założyć, że cały wieczór przy kieliszku wina i prawdziwym blasku ognia kosztuje około 10 zł.

Posiadając tradycyjny kominek, nie musisz rezygnować z wygody i czystości stosowania biokominka. Wystarczy dokupić wkład do kominka tradycyjnego na bioetanol, aby w kilka sekund zmienić rodzaj paliwa swojego urządzenia:

Najwyższej jakości wkład bio do kominka tradycyjnego na rynku