Biokominki z technologią BEV™

5756 Wyświetlenia
 

Biokominki automatyczne marki Planika najbardziej zaawansowanymi i najbezpieczniejszymi urządzeniami zasilanymi bioetanolem dostępnymi na światowym rynku. Unikalna i opatentowana technologia BEV™ (Burning Ethanol Vapour technology) spalania oparów etanolu została wynaleziona i opracowana przez inżynierów firmy Planika.

Ta nowoczesna technika doskonali proces spalania poprzez podgrzewanie biopaliwa, a następnie spalenie jego oparów. Paliwo nie ma bezpośredniego kontaktu z płomieniem, czego efektem jest czystsze spalanie etanolu. Jedynymi produktami spalania są H2O i w minimalnej ilości CO2, który jest następnie pochłaniany w 100% przez rośliny w procesie fotosyntezy. Dodatkowo paliwo nie wydziela żadnych substancji szkodliwych, jest całkowicie bezwonne i bezdymne, nawet po wyłączeniu urządzenia nie jest wyczuwalny żaden zapach. Optymalizacja procesu spalania pozwoliła również wydłużyć czas palenia.

W celu zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa użytkowania produktów marki Planika, temperatura spalania oraz wszystkie procesy są w pełni kontrolowane przez wysoce zaawansowaną elektronikę i mikroprocesor. Urządzenie jest również wyposażone w wiele czujników bezpieczeństwa pozwalających na natychmiastową, automatyczną reakcję na wszelkie występujące niezgodności. Praca kominka w technologii BEV™ jest kontrolowana przez cały czas, na każdym etapie i pozwala wyeliminować zagrożenia wynikające z błędu ludzkiego mogące wystąpić w trakcie uzupełniania paliwa i rozpalania płomienia. Technologia BEV™ chroni kominek i daje maksymalne bezpieczeństwo.

Technologia BEV™

 • opatentowana technologia spalania oparów biopaliwa
 • płynne biopaliwo nie ma bezpośredniego kontaktu z płomieniem
 • pełna automatyka procesów
 • zdalne sterowanie (pilot/aplikacja mobilna/system Smart Home)
 • liczne czujniki bezpieczeństwa i mikroprocesor
 • system automatycznego napełniania zbiornika
 • piękny, stabilny płomień
 • automatyczna regulacja wysokości ognia
 • szybkie zatrzymanie pracy urządzenia
 • najczystsze i całkowicie bezwonne spalanie bioetanolu
 • wydłużony czas palenia
 • zdalny serwis

Produkty Planiki przeszły pomyślnie kompleksowe badania jakości i bezpieczeństwa w wiodących światowych instytutach atestujących, między innymi w OMNI Laboratories.

Liczne czujniki bezpieczeństwa - pełna kontrola pracy biokominka

Technologia i konstrukcja biokominka zostały stworzone tak, aby urządzenie zapewniało stabilny i ciągły płomień, gwarantując przy tym maksimum komfortu i bezpieczeństwa dla użytkownika. Każde urządzenie z technologią BEV™ zostało wyposażone w szereg czujników bezpieczeństwa, w tym między innymi:

 • w trzy wysokoczułe czujniki temperatury, które momentalnie reagują na wszelkie odchylenia od zadanych wartości
 • w dwa czujniki poziomu paliwa kontrolujące stan bioetanolu w zbiorniku. Gdy poziom ten będzie za niski kominek zostanie wyłączony automatycznie z informacją o konieczności uzupełnienia biopaliwa. Czujnik maksymalnego poziomu nie pozwoli przelać urządzenia
 • układ wykrywania wilgoci z czujnikami wycieku zatrzyma pracę urządzenia w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, mikroprocesor nie pozwoli również uruchomić urządzenia w momencie otrzymania błędnego odczytu z układu
 • w czujniki stykowe, które na bieżąco monitorują czas trwania poszczególnych procesów i na tej podstawie mikroprocesor analizuje ewentualne usterki elementów składowych kominka
 • w czujnik aktywności sejsmicznej (akcelerometr) (FLA 3), który zatrzyma pracę urządzenia w momencie wykrycia nieprawidłowości
 • w czujnik pochylenia (FLA 3) badający wypoziomowanie paleniska w trzech osiach

W momencie wykrycia błędu podczas pracy urządzenia czujniki wysyłają sygnał do mikroprocesora, aby wyłączyć kominek i odciąć dopływ biopaliwa. Użytkownik jest alarmowany o każdym błędzie wizualnym komunikatem alarmowym i w niektórych przypadkach sygnałem dźwiękowym. W kominkach etanolowych z biopaleniskiem FLA 3 informacja o błędach wyświetla się również w aplikacji mobilnej dając możliwość ich zaraportowania bezpośrednio do działu technicznego producenta. 

Dodatkowo zastosowany w urządzeniu system odzysku biopaliwa zapewni bezpieczny powrót niespalonego biopaliwa z generatora oparów do grubościennego zbiornika w razie wykrycia nieprawidłowości. Zbiornik wykonany ze stali nierdzewnej, będący podstawą konstrukcji kominka, został szczególnie przebadany pod kątem wytrzymałości na czynniki mechaniczne, chemiczne i cieplne.

Gdy błąd wykryty jest przed uruchomieniem urządzenia mikroprocesor nie pozwoli odpalić kominka. 

System automatycznego uzupełniania biopaliwa

System został stworzony aby maksymalnie ułatwić i usprawnić uzupełnianie biopaliwa w zbiorniku, eliminując przy tym błąd ludzki związany z przypadkowym rozlaniem lub przelaniem urządzenia.

Dedykowana pompka w sposób automatyczny w komunikacji z mikroprocesorem pompuje biopaliwo do biokominka pobierając zasilanie z urządzenia. Gdy zbiornik paliwa napełni się czujnik maksymalnego poziomu przekazuje mikroprocesorowi, że należy zatrzymać transport paliwa i zasygnalizować napełnienie zbiornika. W ten sposób skutecznie wyeliminowano niebezpieczeństwo przelania zbiornika. Szybkozłączka na końcu przewodu zatrzyma biopaliwo w układzie co wykluczy rozlanie łatwopalnego płynu na powierzchni biopaleniska. Poziom paliwa w zbiorniku można w każdej chwili sprawdzić za pomocą dedykowanej aplikacji mobilnej (FLA 3).

Automatyczne odpalanie i zdalne sterowanie

Technologia BEV™ zapewnia bezpieczne odpalenie kominka bez użycia zapalniczki lub innego źródła ognia. Po zainicjowaniu startu urządzenia biopaliwo w sposób automatyczny zostaje przetransportowane do generatora oparów, gdzie jego forma ciekła jest zamieniana w formę lotną. Następnie same opary biopaliwa przekazywane są do paleniska, gdzie następuje ich odpalenie za pomocą zintegrowanego z urządzeniem żarnika.

Rozwiązanie to zapewnia płynne, stabilne pojawienie się płomienia eliminując przy tym ryzyko zbytniego nagromadzenia się oparów biopaliwa i ich gwałtownego, nagłego odpalenia. Płynne biopaliwo nie ma bezpośredniego kontaktu ze źródłem ognia, co stanowiło priorytet dla inżynierów firmy Planika w procesie projektowania technologii BEV™.

Kominkami z technologią BEV™ można sterować za pośrednictwem:

 • zintegrowanego z urządzeniem panelu sterowania
 • eleganckiego, minimalistycznego pilota
 • aplikacji mobilnej (standard FLA 3)
 • systemu Smart Home (w opcji do FLA 3)

Wysokość płomienia w biokominkach automatycznych marki Planika z technologią BEV™ jest regulowana w sposób elektroniczny przez użytkownika. Do dyspozycji, w zależności od wybranego modelu urządzenia, mamy dwustopniową (tryb standard i eco) lub sześciostopniową regulację wysokości ognia.

Ponad to, płomień możemy wyłączyć skutecznie w dowolnym momencie za pośrednictwem jednego przycisku w sposób całkowicie bezpieczny i szybki. Po wyłączeniu urządzenia następuje zatrzymanie transportu biopaliwa do generatora oparów, wygenerowane opary są dopalane, a niezamieniony płyn cofnięty do zbiornika. Niespalone biopaliwo nie paruje pod wpływem ciepła paleniska co zapewnia brak jakiegokolwiek wyczuwalnego zapachu po zatrzymaniu pracy urządzenia.

Szeroki wybór kominków z technologią BEV™

Oferta biokominków automatycznych marki Planika została stworzona tak, aby zapewnić maksimum możliwości aranżacyjnych. Wśród produktów z technologią BEV™ znajdziemy zarówno wiele modeli biopalenisk do indywidualnej oprawy i gotowych wkładów na bioetanol do zabudowy, jak i biokominki wiszące oraz wolnostojące (również zewnętrzne).

FLA3 BURNER NA JACHCIE

FLA3 BURNER

FLA3 BURNER

FLA3 BURNER

PANORAMA FIREPLACE

FORMA FIREPLACE

Pure Flame Fireplace

Rondo Automatic Burner

NEO

Senso Burner

Senso Fireplace

Senso Basket Basket Fire Logs

BOX DAZE / LAURENT

Rock Daze Stone Daze

Rock Laurent Stone Laurent

Rock Gris Stone Gris

L-Fire Fireplace

Scandi Arcticon

Bubble Wall Bubble Wall&Floor

Cabo Daze / Cabo Laurent

Porto Daze / Porto Laurent

Poznaj szeroką ofertę biokominków automatycznych marki Planika i dowiedz się więcej o serii FLA3 / FLA3+ - najbardziej zaawansowanych technologicznie biopalenisk automatycznych producenta.

Bezpłatna konsultacja projektu i profesjonalny dobór urządzenia

Jako oficjalny dystrybutor marki Planika jesteśmy ekspertami w projektowaniu zabudów z wykorzystaniem biokominków automatycznych. Służymy Państwu swoim doświadczeniem i szczegółową znajomością oferty oraz parametrów technicznych każdego urządzenia. 

Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w umiejscowieniu konkretnego modelu biokominka lub potrzebują doboru urządzenia do już zaprojektowanej zabudowy zapraszamy do bezpłatnej konsultacji projektu, niezależnie czy jest to profesjonalnie wykonana koncepcja czy odręczny rysunek ze wstępnym pomysłem.