Ogrzewacze tarasowe - wszystko co trzeba wiedzieć przed zakupem

Ogrzewacze tarasowe – wszystko co trzeba wiedzieć przed zakupem

Gazowy promiennik ciepła – co to jest?

Jest to przenośne urządzenie grzewacze zasilane płynnym gazem (propan lub propan-butan czyli LPG) dostarczanym z butli. Większość modeli oferowana na polskim rynku przystosowana jest do pracy ze standardową butlą 11 kg – tej samej, której używamy do zasilania grilli gazowych lub kuchenek gazowych w miejscach gdzie gaz ziemny nie jest dostępny. 

Spalając gaz urządzenie emituje ciepło. Z uwagi na wysoką efektywność spalania świetnie nadają się do niedrogiego ogrzewania osób przebywających w przestrzeniach otwartych lub pół-otwartych.

Takie urządzenie w chłodniejsze wieczory skutecznie poprawia komfort termiczny, a przy okazji tworzy magiczną atmosferę. Odpowiednio dobrany model stanie się ozdobą tarasu lub ogrodu.

Rodzaje gazowych promienników tarasowych:

a) Parasole gazowe

Najpopularniejsze i zarazem najtańsze rozwiązanie. Butle umieszcza się w podstawie, a cienki maszt wieńczy głowica grzewcza wraz z odbłyśnikiem gorącego powietrza. Całość wygląda mniej więcej jak parkowa latarnia. Tego typu modele przeznaczone są stricte do ogrzewania, a ich płomień pozostaje niewidoczny. Emitują ciepło o dosć szerokim promieniu przez co przy pomocy jednego urządzenia można zapewnić komfort większej ilości osób. Ich zaletą jest również to, że najwyższą temperaturę osiągają na wysokości około 180 cm (czyli zdala od małych i ciekawskich rączek).

Modele przeznaczone na rynek profesjonalny (HoReCa) mogą być wyposażone dodatkowo w stolik  dzięki czemu każdy small-talk przy drinku odbywać się będzie w komfortowej atmosferze.

Ogrzewacz tarasowy Enders Commercial

b) Ogrzewacze tarasowe hybrydowe

Łączą cechy charakterystyczne dla parasola grzewczego z efektownym płomieniem pochodni. Nie tylko ogrzewają przestrzeń, ale także pięknię ją rozświetlają. Płomień chroniony jest szkłem borowo-krzemowym, dzięki czemu jest osłonięty od wiatru. Całość dodatkowo zabezpieczona jest siatką ze stali nierdzewnej, aby chronić przed uszkodzeniem mechanicznym szkła.

Szeroki odbłyśnik zapewnia równomierną dystrybucję ciepła. Topowe modele wyposażone są w system bezpieczeństwa, które w przypadku przewrócenia urządzenia natychmiastowo odcinają dopływ gazu.

Jest to najlepsze rozwiązanie dla osób, które oprócz efektu grzewczego chcą osiągnąć magiczną atmosferę każdego wieczoru na tarasie.

c) Kominki gazowe prostokątne

Ogrzewacze w formie niskiej wieży, w której prostokątna osłona na butlę tworzy cokół, a osłona płomienia estetyczną szklaną gablotkę. Całość tworzy piękny efekt dekoracyjny stanowiąc wyjątkowo estetyczną ozdobę każdego tarasu lub ogródka. Produkt zaprojektowany z naciskiem na efekt dekoracyjny. Ciepło w tym urządzeniu generowane jest na stosunkowo niedużej wysokości dlatego najlepszy efekt cieplny osiągniemy siedząc w jego bliskiej odległości. Aby więc zastem ogrzać swoich gości podczas długich wieczornych spotkań towarzyskich należałoby pomyśleć o zakupie dwóch lub więcej takich urządzeń. 

d) kominki gazowe w kształcie piramidy

Jest to swego rodzaju kompromis pomiędzy niskim prostokątnym kominkiem gazowym za parasolem grzewcznym. Podstawa wraz z gablotką tworzą wysoką piramidę zakończoną niewielkim odbłyśnikiem ciepła w celu jego lepszej dystrybucji.

Promienniki gazowe na taras - gdzie można stosować, zasady bezpieczeństwa:

Należy pamiętać, iż są to urządzenia do zastosowań zewnętrznych i nie wolno użytkować ich w przestrzeniach mieszkalnych. Każde z nich poprzez spalanie gazu emituje dwutlenek węgla oraz dużą ilość ciepła. W tracie pracy niektóre części promiennika mocno się nagrzewają, a w szczególności: rura szklana, odbłyśnik, siatka zabezpieczająca, górny zespół daszków i deflektorów. Dotknięcie tych części w trakcie pracy oraz bezpośrednio po jej zakończeniu może spowodować oparzenia.

Promiennik gazowy należy ustawiać na równej, stabilnej powierzchni zapewniając odpowiednią odległość od materiałów posiadających jakiekolwiek cechy palności lub mogących pod wpływem ciepła ulec uszkodzeniu (deformacji, spieczeniu, nadtopieniu). Minimalna odległość, z każdej strony promiennika od elementów wykonanych z tych materiałów winna wynosić co najmniej 0,6 metra. 

Przy eksploatacji promiennika pod zadaszeniem, lub w miejscach zabudowanych należy zapewnić właściwą wentylację (co najmniej 20% kubatury otwartej). 

Ogrzewacze tarasowe cena:

Najtańsze modele kosztują kilkaset złotych. Przedział cenowy dla średniej półki to około 2000 do 3000 pln. Topowe modele sterowane z pilota mogą kosztować nawet 6000 pln.

Cena urządzenia ma bezpośrednie przełożenie na jakość wykonania. Ogrzewacze sygnowane przez renomowanych producentów są wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej, co przekłada się na ich długowieczność. 

Jak wybrac ogrzewacz tarasowy?

Wybierając ogrzewacz gazowy, należy zwrócić uwagę nie tylko na design i jakość wykonania, ale także na efektywność cieplną oraz sposób emitowania ciepła. 

  • Jeśli chcesz, żeby Tobie i wszystkim gościom po prostu było ciepło wybierz klasyczny parasol gazowy.
  • Jeśli chcesz, żeby Tobie i wszystkim gościom było ciepło, a przy tym zależy Ci na naturalnym  rozświetleniu przestrzeni pięknym płomieniem wybierz ogrzewacz hybrydowy.
  • Jeśli chcesz, aby Tobie i wszystkim gościom było ciepło, a przy tym zależy Ci na estetycznym i subtelnym  wyglądzie Twojego tarasu wybierz prostokątny kominek gazowy Planika Faro (a najlepiej kup dwie sztuki). Z finansowego punku widzenia dwie sztuki Faro kosztują tyle samo jak jeden Vulkan Etna lub Enders Vulano.