FAQ - najczęściej zadawane pytania

FAQ - najczęściej zadawane pytania

Już od ponad 10 lat dostarczamy do domów oraz przestrzeni komercyjnych klimat i ciepło prawdziwego ognia. W ciągu tego czasu świetnie poznaliśmy nasz asortyment i jesteśmy w stanie odpowiedzieć na każde nurtujące Cię pytanie. Poniżej lista tych padających najczęściej wraz z opowiedziami. Jeśli nie wyczerpaliśmy tematu po prostu zadzwoń do nas.

Co to jest biokominek?

W bardzo dużym uproszczeniu biokominek to szczelny stalowy pojemnik (palenisko) otoczony niepalnym i odpornym na wysokie temperatury materiałem, najczęściej również stalą. W palenisku znajduje się materiał chłonny, który nasączamy łatwopalną cieczą - biopaliwem. Podpalone opary etanolu rozkłądają się całkowicie do bardzo niewielkiej ilości dwutlenku węgla oraz pary wodnej. Dzięki temu możemy cieszyć się prawdziwym ogniem bez żadnej instalacji kominowej.

Jakie zalety posiada biokominek?

Biokominek ze względu na swoje cechy to znacznie wydajniejsza i bardziej ekologiczna wersja tradycyjnego kominka. Dzięki zastąpieniu drewna ekologicznym i bezwonnym biopaliwem podczas spalania nie wydziela się dym, sadza czy popiół. Instalacja biokominka jest niezwykle prosta oraz nie są wymagane żadne pozwolenia.

Biokominek stanowi nowoczesne uzupełnienie standardowego systemu grzewczego, który można umieścić w pomieszczeniach nienadających się do instalacji kominków tradycyjnych.

Ważną cechą biokominków jest fakt, iż pali się w nich żywy ogień, co stanowi ich przewagę nad elektrycznymi kominkami i spełnia marzenie każdej rodziny o przytulnym domu oraz atrakcyjnym wnętrzu. Biokominek to urządzenie niezwykle proste w montażu i wygodne w użytkowaniu, a cała jego obsługa ogranicza się do uzupełniania biopaliwa.

Do jego prawidłowego funkcjonowania jest jedynie potrzebna klasyczna wentylacja, która znajduje się w każdym obiekcie. 

Dodatkową zaletą biokominków jest ich atrakcyjny i niekonwencjonalny design oraz ich mobilność. Na rynku jest dostępnych wiele form i wzorów, dzięki czemu z łatwością można zaaranżować swoje wnętrze zgodnie z indywidualnym pomysłem.

W krótkich słowach:

  • Banalnie prosta instalacja
  • Wygoda użytkowania (bez dymu, popiołu i sadzy)
  • Produktem spalania biopaliwa jest para wodna i dwutlenek węgla
  • Bez przewodów kominowych i pozwoleń
  • Poprawia wilgotność powietrza w pomieszczeniu
  • Możliwość aromaterapii
  • Wytwarzane ciepło w 100% jest kierowane do pomieszczenia
  • Atrakcyjny design
  • Szeroki wachlarz dostępnych modeli
  • Lekkość i mobilność, można je dowolnie przemieszczać 

Biokominek jak działa?

Jest to urządzenie spalające bioetanol w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach. Sercem każdego biokominka jest palenisko czyli pojemnik ze stali nierdzewnej. Wbudowany regulator kontroluje i stabilizuje płomień. 

Zobacz jak wygląda płomień biokominka:

Czy biokominek jest szkodliwy?

Biokominek podczas spalania paliwa wydziela bardzo niewielką ilość dwutleneku węgla oraz parę wodną, które nie są szkodliwe dla człowieka. Należy jednak zawsze pamiętać o odpowiedniej wentylacji pomieszczenia. Biokominek, pomimo teoretycznie prostej obsługi jest urządzeniem, które wymaga eksploatacji zawsze z zachowaniem należytej ostrożności i stosowaniem się do wszelkich instrukcji. Jeśli chcesz bezpiecznie użytkować biokominek wybieraj jedynie certyfikowane produkty dobrej jakości. 

Kluczem do bezpieczeństwa jest używanie jedynie certyfikowanego biopaliwa z odpowiednimi atestami. W naszym sklepie zakupisz najlepszy bioetanol na rynku Bionlov, który posiada atest PZH. 

Czy biokominek jest bezpieczny?

Jak każde urządzenie dopuszczone do sprzedaży na rynku europejskim biokominek musi zostać zweryfikowany pod kątem jakości oraz bezpieczeństwa. Używając go ściśle zgodnie z instrukcją możesz spać spokojnie. Więcej o bezpieczeństwie przeczytaj tutaj 

Jak odpalić biokominek?

Napełnianie i uruchamianie biokominka jest szybkie i łatwe. 

Nasz partner firma Kratki przygotowała krótki film, z którego dowiesz się wszystkich szczegółów:

Jak włączyć lub wyłączyć biokominek? 

Włączanie i wyłączanie biokominka jest bardzo łatwe. 

Krok 1: Otwórz pokrywę palnika

Krok 2: Za pomocą lejka lub specjalnego kranika nalej biopaliwa do paleniska.

WAŻNE: należy wyjątkowo uważać, by nie rozlać biopaliwa poza zbiornik. Nigdy nie uzupełniaj paliwa podczas pracy urządzenia, ani bezpośrednio po jego wygaszeniu. Podczas tankowania palenisko musi być zimne i suche!

Krok 3: Podpal biopaliwo za pomocą długiej zapałki lub specjalnej zapalniczki. aby zwilżyć go paliwem etanolowym. 

Krok 4: Aby zgasić, zamknij pokrywę palnika używając do tego dołączonej do zestawu rączki.

Co pali się w biokominku?

W biokominku tradycyjne drewno zostało zastąpione ekologicznym i bezwonnym biopaliwem, który ma postać czystego płynu. Skład biopłynu jest oparty na jednym rodzaju alkoholu (w większości etanolu) i jest odpowiednio dobrany, dzięki czemu efektem jego spalania jest para wodna i dwutlenek węgla, który wytwarzany w ilościach podobnych do tych wydzielanych przez dorosłego człowieka. Para wodna korzystnie wpływa na wilgotność powietrza. Podczas spalania biopaliwa nie powstaje dym. 

Bioetanol jest naturalnym paliwem produkowanym z surowców roślinnych. Jest biodegradowalny, w 100% odnawialny i przyjazny dla środowiska.

Jak powstaje bioetanol? 

Bioetanol, lub po prostu etanol, jest odnawialnym źródłem energii wytwarzanym przez fermentację cukrów i skrobiowych składników produktów roślinnych (głównie trzciny cukrowej i roślin uprawnych, takich jak zboża) przy użyciu drożdży. Produkuje się go również z kukurydzy, ziemniaków, mleka, ryżu, buraków, a od niedawna także z winogron.

Parametry cieplne, czyli porównanie kaloryczności różnych surowców: biopaliwo ok. 30 MJ/kg, drewno 12MJ/kg, benzyna 45MJ/kg, węgiel kamienny 24 MJ/kg.

Jak wiele ciepła można uzyskać z kominka na bioetanol?

Zależy to od wielu czynników, głównie od wielkości pomieszczania, w którym został umieszczony biokominek oraz od cech samego urządzenia. Większość standardowych biokominków dysponuje mocą grzewczą na poziomie od 2 kW do 4 kW. Dla porównania standardowy grzejnik pokojowy posiada moc od 1,5 kW do 2 kW. Typowy biokominek wystarcza na ogrzanie pomieszczenia do 30 m² i z powodzeniem zastąpi nawet dwa grzejniki. 

Więcej na temat ogrzewania przy użyciu biokominka dowiesz się z obszernego artykułu na ten temat

Czy biokominek śmierdzi? 

Wszystkie urządzenia grzewcze mają swój własny zapach, niezależnie od tego czy będzie to kominek gazowy, na drewno czy elektryczny. Biokominki nie stanowią tu wyjątku. Spalanie etanolu może powodować delikatny zapach przy pierwszym zapaleniu i bezpśrednio po zgaszeniu płomienia – podobnie jak w przypadku zgaszenia świecy. 

Jedynie dobrej jakości biopaliwo zapewnia właściwy komfort zapachowy. Wśród testowanych przez nas paliw dostępnych na rynku najlepsze właściwości posiada Bionlov i tylko takie oferujemy w naszym sklepie. Za tanie podróbki sprzedawane przez konkurencję na allegro nie jesteśmy w stanie odpowiadać.

Bionlov ma najsłabszy zapach i najdłuższy czas spalania na rynku. Pracujący biokominek z tym paliwem będzie wyczuwalny jedynie przez najbardziej wrażliwe nosy.

Czy biokominki  wydzielają opary lub gazy? 

Paliwo bioetanolowe jest wytwarzane ze sfermentowanych roślin, takich jak trzcina cukrowa lub kukurydza i jest zasadniczo płynnym alkoholem. Czyste spalanie i ekologiczne paliwo etanolowe uwalnia ciepło, dwutlenek węgla (te same rzeczy, które wydychamy) i parę wodną.

Czy bioetanol jest bezpieczny?

Wykorzystywany zgodnie z przeznaczeniem bioetanol jest całkowicie bezpieczny zarówno dla ludzi i zwierząt, jak i dla środowiska naturalnego, ponieważ produkowany jest z organicznych surowców, jest biodegradowalny i, w przeciwieństwie do innych paliw, w znikomym stopniu wpływa na klimat, co przyczynia się do jego ochrony. Bioetanol jest to w 96,5% alkohol denaturowany, nie nadający się do spożycia przez ludzi. Bioetanol spala się czysto i bez osadów, bezwonnie i bezdymnie. Podczas procesu wypalania powstaje jedynie para wodna i dwutlenek węgla, który w pomieszczeniach o standardowej wentylacji nie stanowi zagrożenia. 

O bezpieczeństwie bioetanolu możne świadczyć również fakt, iż dopuszczenie biopaliw do obrotu i powszechnego stosowania jest uwarunkowane ostrymi wymogami.

Czy biokominki są dobre dla środowiska? 

Biokominki i wkłady kominkowe w połączeniu z dobrym bioetanolem zapewniają czyste spalanie, a jedynymi produktami ubocznymi są ciepło, para i dwutlenek węgla (te same rzeczy, które wydychamy). W przeciwieństwie do gazowych wkładów kominkowych i wkładów kominkowych opalanych drewnem, biokominki nie wytwarzają uciążliwych zanieczyszczeń, takich jak sadza, dym i popiół. Jest to zatem dobry krok w kierunku ochrony naszej planety.

Jakie są zalety tego typu ogrzewania? 

Pozytywny wpływ na środowisko: Bioetanol jest atrakcyjną alternatywą dla urządzeń opalanych paliwami kopalnymi; jest zarówno przyjazny dla środowiska, jak i energooszczędny, bez szkodliwych emisji gazów cieplarnianych związanych ze spalaniem gazu lub drewna. Bioetanol to energia odnawialna, która spala się czysto i ma minimalny ślad węglowy. 

Estetyka: Kominki na bioetanol wyglądają oszałamiająco i tworzą wyraziste wzornictwo. Mnogość konfiguracji i form sprawia, że podkreślą styl każdej przestrzeni. Ponadto spalanie bioetanolu tworzy piękny, żywy, tańczący płomień, który jest po prostu hipnotyzujący. 

Wszechstronność: Fakt, że kominki na bioetanol, nie wymagają mają przewodu kominowego oraz nie wymagają jakiegokolwiek podłączenia do mediów, oznacza, że są przenośne i można je łatwo implementować do części wewnętrznych i zewnętrznych przestrzeni mieszkalnych. 

Czy ich moc grzewcza jest zbliżona do kominka gazowego? 

Spalanie bioetanolu jest podobne kalorycznie do gazu, ale pomieszczenie nie wysycha tak, jak w przypadku tego drugiego - powstaje łagodniejsze, bardziej miękkie ciepło. Ilość ciepła zależy od modelu palnika i biokominka. 

Czy biokominek ogrzeje pomieszczenie? 

Całe ciepło pozostaje w pomieszczeniu, a nie ucieka przez komin. Zwiększone zatrzymywanie ciepła oznacza większą oszczędność paliwa i większą szansę na utrzymanie ciepła. Biokominki nie są co prawda rekomendowane jako jedyne źródło ciepła, ale z powodzeniem dogrzeją nieduże pomieszczenie. 

Czy można dowolnie regulować ilość ciepła wytwarzanego przez biokominek?

Większość biokominków jest wyposażona w system regulacji płomienia, co pozwala  dopasowywać jego wielkość i intensywność do indywidualnych preferencji. Oznacza to, że możemy bezpośrednio wpłynąć na ilość wytwarzanego ciepła oraz tempo spalania biopaliwa. 

Czy kominki na bioetanol posiadają zdolności akumulacji ciepła?

Zależy to głównie od tworzywa, z jakiego wykonany jest biokominek. W wielu standardowych wersjach obudowa wytworzona jest ze stali, która nie ma zdolności akumulacyjnych. Oznacza to, że palenisko po rozpaleniu szybko się nagrzewa i równocześnie szybko ochładza się po wypaleniu bioetanolu. Jeżeli więc akumulacja ciepła jest dla nas ważnym aspektem to należy dokonać zakupu biokominka z tworzywa o zdolności akumulacji ciepła, który został zaprojektowany z tą myślą i posiada odpowiednie właściwości.

Przykład takiego urządzenia znajdziesz tutaj

Możemy także zwiększyć właściwości akumulacyjne ciepła w biokominkach stalowych poprzez zastosowanie odpowiednich akcesoriów, takich jak kamienie czy pola ceramiczne. Materiały te ustawione wokół paleniska idealnie przyjmują jego ciepło podczas spalania bioetanolu, a po jego wygaśnięciu ogrzewają wnętrze pomieszczenia. 

Ile kosztuje utrzymanie biokominka? 

Biokominki nie wymagają praktycznie żadnej konserwacji. Jedynym wydatkiem po ich zakupie jest koszt bioetanolu. 1 litr biopaliwa dobrej jakości kosztuje około 10 zł. Biokominek zużywa średnio około 0,3L/h. Można więc zatem założyć, że cały wieczór przy kieliszku wina i prawdziwym blasku ognia kosztuje około 10 zł. 

Jak długo spala się biopaliwo w kominku?

Okres spalania biopaliwa w kominku jest zależny przede wszystkim od dwóch czynników – od rodzaju palnika oraz od stopnia jego. Zwykle jeden litr biopaliwa zapewnia od 3 do 6 godzin palenia, w zależności od ustawienia płomienia. 

Gdzie najlepiej zainstalować biokominek?

Ponieważ kominki na etanol, nie wymagają przewodu gazowego, elektryczności ani komina, ich instalacja jest niezwykle bezproblemowa i z powodzeniem wprowadzisz go w swoją przestrzeń życiową. Montaż w ścianach, szafkach, stołach, przestrzeniach komercyjnych, mieszkalnych, hotelowych, wewnątrz i na zewnątrz nie stanowi problemu.

Biokominki można instalować praktycznie wszędzie zachowując oczywiście odpowiednie wytyczne dotyczące odległości od innych przedmiotów. 

O warunkach zabudowy obok telewizora przeczytasz więcej (tutaj)

Przykłady aranżacji oraz inspiracje zapewni Ci nasz (profil w serwisie pinterest)

Czy biokominek można zainstalować wszędzie?

Prawie wszędzie! Jest jednak kilka ograniczeń. Należy unikać ich użytkowania w bardzo małych pomieszczeniach bez wentylacji. Minimalna kubatura pokoju określona jest w karcie technicznej każdego produktu. Zależy ona przede wszystkim od mocy grzewczej danego palnika. W przypadku wszystkich innych instalacji należy przestrzegać obowiązkowych odstępów i instrukcji montażu.

Jeśli wydaje Ci się to zbyt skomplikowane, skontaktuj się z nami – chętnie pomożemy w przygotowaniu odpowiedniej zabudowy. Na każdej karcie produktu biokominków automatycznych znajdziesz również szczegółowe instrukcje montażu dla profesjonalistów.

Każdy projekt możesz, a nawet powinieneś skonsultować wcześniej z naszym fachowcem. Przy zakupie biokominka u nas oczywiście udzielamy takich porad bezpłatnie. 

Zadzwoń pod numer 71 307 07 05 lub napisz na [email protected]

Jak długo trwa montaż biokominka?

W przypadku gdy zakupisz biokominek wolnostojący montażu praktycznie nie ma. Są one zaprojektowane tak, aby można było je umieścić w żądanym miejscu i natychmiast uruchomić. Biokominki wiszące z reguły wymagają wywiercenia kilku otworów w ścianie i powieszenia na dołączonych kołkach rozporowych. Wkłady do zabudowy w zależności od konstrukcji wymagają najwięcej zachodu, jednak każdy wykonawca budowlany z przeciętnymi umiejętnościami sobie z tym poradzi. Najdłuższą częścią procesu instalacji ustalenie gdzie chcesz go umieścić. Upewnij się, że Twoja koncepcja pełnia nasze wymagania dotyczące odległości, szczególnie w odniesieniu do poruszających się obiektów, takich jak zasłony, gałęzie drzew itp.

Czy wkłady do zabudowy na bioetanol są łatwe w instalacji?

W przeciwieństwie do kominków gazowych lub tradycyjnych kominków opalanych drewnem, etanolowe wkłady kominkowe nie wymagają wentylacji, linii gazowej ani elektryczności - eliminując potrzebę i koszty zatrudniania tych podwykonawców. Montuje się je po prostu w przygotowaną wcześniej zabudowę, na przykład z płyt gipsowo-kartonowch. Etanolowe wkłady kominkowe są niezwykle elastyczne i można je zastosować na każdym etapie prac wykończeniowych, remontowych lub budowlanych. W celu uzyskania szczegółowych specyfikacji prosimy o kontakt.

Czy mogę zainstalować wkład kominkowy w moim istniejącym kominku?

Dzięki specjalnym wkładom do kominka tradycyjnego taka konwersja jest banalna. Wystarczy umieścić taki wkład w Twoim kominku i można natychmiast cieszyć się ciepłem prawdziwego płomienia, zapominając o przykrych obowiązkach takich jak przynoszenie drewna, sprzątanie popiołu czy regularne mycie szyby. Upewnij się tylko, że przewód kominowy został zamknięty.

Czy potrzebuję komina, wywietrznika lub przewodu kominowego? 

Możesz zainstalować biokominek bez komina lub przewodu kominowego, ponieważ urządzenia zasilane etanolem palą się czysto i nie wprowadzają cząstek stałych ani emisji do środowiska wewnętrznego, w przeciwieństwie do innych urządzeń będących źródłem paliwa. Nie generują dymu, popiołu, sadzy ani osadów, a kominki z etanolem palą się bez zapachu. Jedynym produktem spalania jest dwutlenek węgla (CO2) i para wodna w tych samych ilościach, jakie wydychamy.

Czy mogę korzystać z mojego istniejącego kominka, nawet jeśli przewód kominowy jest zablokowany? 

Tak, z palnikiem na bioetanol można przywrócić prawdziwy płomień do istniejącego kominka bez konieczności stosowania przewodu kominowego. Bioetanol to czysto palące się paliwo.

Czy mogę mieć biokominek w wynajmowanym mieszkaniu?

Tak, wolnostojące biokominki pozwalają użytkownikom stworzyć ciepłą atmosferę w swoich domach bez potrzeby instalacji, odprowadzania spalin, wentylacji czy nawet elektryczności. Warto jednak uzgodnić tę kwestię z właścicielem nieruchomości.

Jak zainstalować telewizor lub sprzęt AV nad biokominkiem? 

Masz trzy możliwe rozwiązania:

- niepalny gzyms lub półka, zamontowana pod telewizorem jako osłona termiczna odbijająca ciepło. 

- telewizor wpuszczony we wnękę

- telewizor ustawiony z dala od płomienia

Więcej na ten temat przeczytasz (tutaj)

Czy mogę korzystać z kolekcji outdoor w pomieszczeniach? 

Tak. Zewnętrzne kominki wykorzystują to samo czyste paliwo i wysokiej jakości palniki, co produkty stosowane w pomieszczeniach.

Jak czyścić biokominek? 

Biokominki są praktycznie bezobsługowe. Ponieważ paliwo pali się czysto, nie jest potrzebne czyszczenie przed lub po użyciu. Czasami może być konieczne wyczyszczenie wszelkich pozostałości w pobliżu otworu palnika. Jest to spowodowane kurzem lub zanieczyszczeniami w powietrzu, które uległy spaleniu podczas pracy. Do usunięcia wszelkich pozostałości można użyć łagodnego mydła i wody lub środka do czyszczenia stali nierdzewnej.