Biokominki - najczęściej zadawane pytania

Biokominki FAQ - najczęściej zadawane pytania

Jak wygląda płomień biokominka?

Jest to urządzenie spalające bioetanol w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach. Sercem każdego biokominka jest palenisko czyli pojemnik ze stali nierdzewnej. Wbudowany regulator kontroluje i stabilizuje płomień. 

Zobacz jak wygląda płomień biokominka:

Czy biokominek jest szkodliwy?

Biokominek podczas spalania paliwa wydziela bardzo niewielką ilość dwutleneku węgla oraz parę wodną, które nie są szkodliwe dla człowieka. Należy jednak zawsze pamiętać o odpowiedniej wentylacji pomieszczenia. Biokominek, pomimo teoretycznie prostej obsługi jest urządzeniem, które wymaga eksploatacji zawsze z zachowaniem należytej ostrożności i stosowaniem się do wszelkich instrukcji. Jeśli chcesz bezpiecznie użytkować biokominek wybieraj jedynie certyfikowane produkty dobrej jakości. 

Kluczem do bezpieczeństwa jest używanie jedynie certyfikowanego biopaliwa z odpowiednimi atestami. W naszym sklepie zakupisz najlepszy bioetanol na rynku Bionlov, który posiada atest PZH. 

Jak odpalić biokominek?

Napełnianie i uruchamianie biokominka jest szybkie i łatwe. 

Nasz partner firma Kratki przygotowała krótki film, z którego dowiesz się wszystkich szczegółów:

Jak włączyć lub wyłączyć biokominek? 

Włączanie i wyłączanie biokominka jest bardzo łatwe. 

Krok 1: Otwórz pokrywę palnika

Krok 2: Za pomocą lejka lub specjalnego kranika nalej biopaliwa do paleniska.

WAŻNE: należy wyjątkowo uważać, by nie rozlać biopaliwa poza zbiornik. Nigdy nie uzupełniaj paliwa podczas pracy urządzenia, ani bezpośrednio po jego wygaszeniu. Podczas tankowania palenisko musi być zimne i suche!

Krok 3: Podpal biopaliwo za pomocą długiej zapałki lub specjalnej zapalniczki. aby zwilżyć go paliwem etanolowym. 

Krok 4: Aby zgasić, zamknij pokrywę palnika używając do tego dołączonej do zestawu rączki.

Co pali się w biokominku?

W biokominku tradycyjne drewno zostało zastąpione ekologicznym i bezwonnym biopaliwem, który ma postać czystego płynu. Skład biopłynu jest oparty na jednym rodzaju alkoholu (w większości etanolu) i jest odpowiednio dobrany, dzięki czemu efektem jego spalania jest para wodna i dwutlenek węgla, który wytwarzany w ilościach podobnych do tych wydzielanych przez dorosłego człowieka. Para wodna korzystnie wpływa na wilgotność powietrza. Podczas spalania biopaliwa nie powstaje dym. 

Bioetanol jest naturalnym paliwem produkowanym z surowców roślinnych. Jest biodegradowalny, w 100% odnawialny i przyjazny dla środowiska.

Jak wiele ciepła można uzyskać z kominka na bioetanol?

Zależy to od wielu czynników, głównie od wielkości pomieszczania, w którym został umieszczony biokominek oraz od cech samego urządzenia. Większość standardowych biokominków dysponuje mocą grzewczą na poziomie od 2 kW do 4 kW. Dla porównania standardowy grzejnik pokojowy posiada moc od 1,5 kW do 2 kW. Typowy biokominek wystarcza na ogrzanie pomieszczenia do 30 m² i z powodzeniem zastąpi nawet dwa grzejniki. 

Więcej na temat ogrzewania przy użyciu biokominka dowiesz się z obszernego artykułu na ten temat

Czy biokominek śmierdzi? 

Wszystkie urządzenia grzewcze mają swój własny zapach, niezależnie od tego czy będzie to kominek gazowy, na drewno czy elektryczny. Biokominki nie stanowią tu wyjątku. Spalanie etanolu może powodować delikatny zapach przy pierwszym zapaleniu i bezpśrednio po zgaszeniu płomienia – podobnie jak w przypadku zgaszenia świecy. 

Jedynie dobrej jakości biopaliwo zapewnia właściwy komfort zapachowy. Wśród testowanych przez nas paliw dostępnych na rynku najlepsze właściwości posiada Bionlov i tylko takie oferujemy w naszym sklepie. Za tanie podróbki sprzedawane przez konkurencję na allegro nie jesteśmy w stanie odpowiadać.

Bionlov ma najsłabszy zapach i najdłuższy czas spalania na rynku. Pracujący biokominek z tym paliwem będzie wyczuwalny jedynie przez najbardziej wrażliwe nosy.

Czy biokominki  wydzielają opary lub gazy? 

Paliwo bioetanolowe jest wytwarzane ze sfermentowanych roślin, takich jak trzcina cukrowa lub kukurydza i jest zasadniczo płynnym alkoholem. Czyste spalanie i ekologiczne paliwo etanolowe uwalnia ciepło, dwutlenek węgla (te same rzeczy, które wydychamy) i parę wodną.

Czy biokominki są dobre dla środowiska? 

Biokominki i wkłady kominkowe w połączeniu z dobrym bioetanolem zapewniają czyste spalanie, a jedynymi produktami ubocznymi są ciepło, para i dwutlenek węgla (te same rzeczy, które wydychamy). W przeciwieństwie do gazowych wkładów kominkowych i wkładów kominkowych opalanych drewnem, biokominki nie wytwarzają uciążliwych zanieczyszczeń, takich jak sadza, dym i popiół. Jest to zatem dobry krok w kierunku ochrony naszej planety.

Jakie są zalety tego typu ogrzewania? 

Pozytywny wpływ na środowisko: Bioetanol jest atrakcyjną alternatywą dla urządzeń opalanych paliwami kopalnymi; jest zarówno przyjazny dla środowiska, jak i energooszczędny, bez szkodliwych emisji gazów cieplarnianych związanych ze spalaniem gazu lub drewna. Bioetanol to energia odnawialna, która spala się czysto i ma minimalny ślad węglowy. 

Estetyka: Kominki na bioetanol wyglądają oszałamiająco i tworzą wyraziste wzornictwo. Mnogość konfiguracji i form sprawia, że podkreślą styl każdej przestrzeni. Ponadto spalanie bioetanolu tworzy piękny, żywy, tańczący płomień, który jest po prostu hipnotyzujący. 

Wszechstronność: Fakt, że kominki na bioetanol, nie wymagają mają przewodu kominowego oraz nie wymagają jakiegokolwiek podłączenia do mediów, oznacza, że są przenośne i można je łatwo implementować do części wewnętrznych i zewnętrznych przestrzeni mieszkalnych. 

Czy ich moc grzewcza jest zbliżona do kominka gazowego? 

Spalanie bioetanolu jest podobne kalorycznie do gazu, ale pomieszczenie nie wysycha tak, jak w przypadku tego drugiego - powstaje łagodniejsze, bardziej miękkie ciepło. Ilość ciepła zależy od modelu palnika i biokominka. 

Czy biokominek ogrzeje pomieszczenie? 

Całe ciepło pozostaje w pomieszczeniu, a nie ucieka przez komin. Zwiększone zatrzymywanie ciepła oznacza większą oszczędność paliwa i większą szansę na utrzymanie ciepła. Biokominki nie są co prawda rekomendowane jako jedyne źródło ciepła, ale z powodzeniem dogrzeją nieduże pomieszczenie. 

Czy można dowolnie regulować ilość ciepła wytwarzanego przez biokominek?

Większość biokominków jest wyposażona w system regulacji płomienia, co pozwala  dopasowywać jego wielkość i intensywność do indywidualnych preferencji. Oznacza to, że możemy bezpośrednio wpłynąć na ilość wytwarzanego ciepła oraz tempo spalania biopaliwa. 

Czy kominki na bioetanol posiadają zdolności akumulacji ciepła?

Zależy to głównie od tworzywa, z jakiego wykonany jest biokominek. W wielu standardowych wersjach obudowa wytworzona jest ze stali, która nie ma zdolności akumulacyjnych. Oznacza to, że palenisko po rozpaleniu szybko się nagrzewa i równocześnie szybko ochładza się po wypaleniu bioetanolu. Jeżeli więc akumulacja ciepła jest dla nas ważnym aspektem to należy dokonać zakupu biokominka z tworzywa o zdolności akumulacji ciepła, który został zaprojektowany z tą myślą i posiada odpowiednie właściwości.

Możemy także zwiększyć właściwości akumulacyjne ciepła w biokominkach stalowych poprzez zastosowanie odpowiednich akcesoriów, takich jak kamienie czy pola ceramiczne. Materiały te ustawione wokół paleniska idealnie przyjmują jego ciepło podczas spalania bioetanolu, a po jego wygaśnięciu ogrzewają wnętrze pomieszczenia. 

Ile kosztuje utrzymanie biokominka? 

Biokominki nie wymagają praktycznie żadnej konserwacji. Jedynym wydatkiem po ich zakupie jest koszt bioetanolu. 1 litr biopaliwa dobrej jakości kosztuje około 10 zł. Biokominek zużywa średnio około 0,3L/h. Można więc zatem założyć, że cały wieczór przy kieliszku wina i prawdziwym blasku ognia kosztuje około 10 zł. 

Gdzie najlepiej zainstalować biokominek?

Ponieważ kominki na etanol, nie wymagają przewodu gazowego, elektryczności ani komina, ich instalacja jest niezwykle bezproblemowa i z powodzeniem wprowadzisz go w swoją przestrzeń życiową. Montaż w ścianach, szafkach, stołach, przestrzeniach komercyjnych, mieszkalnych, hotelowych, wewnątrz i na zewnątrz nie stanowi problemu.

Biokominki można instalować praktycznie wszędzie zachowując oczywiście odpowiednie wytyczne dotyczące odległości od innych przedmiotów. 

O warunkach zabudowy biokominka obok telewizora przeczytasz w odpowiednim artykule na ten temat.

Czy biokominek można zainstalować wszędzie?

Prawie wszędzie! Jest jednak kilka ograniczeń. Należy unikać ich użytkowania w bardzo małych pomieszczeniach bez wentylacji. Minimalna kubatura pokoju określona jest w karcie technicznej każdego produktu. Zależy ona przede wszystkim od mocy grzewczej danego palnika. W przypadku wszystkich innych instalacji należy przestrzegać obowiązkowych odstępów i instrukcji montażu.

Jeśli wydaje Ci się to zbyt skomplikowane, skontaktuj się z nami – chętnie pomożemy w przygotowaniu odpowiedniej zabudowy. Na każdej karcie produktu biokominków automatycznych znajdziesz również szczegółowe instrukcje montażu dla profesjonalistów.

Każdy projekt możesz, a nawet powinieneś skonsultować wcześniej z naszym fachowcem. Przy zakupie biokominka u nas oczywiście udzielamy takich porad bezpłatnie. 

Zadzwoń pod numer 71 307 07 05 lub napisz na [email protected]

Jak długo trwa montaż biokominka?

W przypadku gdy zakupisz biokominek wolnostojący montażu praktycznie nie ma. Są one zaprojektowane tak, aby można było je umieścić w żądanym miejscu i natychmiast uruchomić. Biokominki wiszące z reguły wymagają wywiercenia kilku otworów w ścianie i powieszenia na dołączonych kołkach rozporowych. Wkłady do zabudowy w zależności od konstrukcji wymagają najwięcej zachodu, jednak każdy wykonawca budowlany z przeciętnymi umiejętnościami sobie z tym poradzi. Najdłuższą częścią procesu instalacji ustalenie gdzie chcesz go umieścić. Upewnij się, że Twoja koncepcja pełnia nasze wymagania dotyczące odległości, szczególnie w odniesieniu do poruszających się obiektów, takich jak zasłony, gałęzie drzew itp.

Czy wkłady do zabudowy na bioetanol są łatwe w instalacji?

W przeciwieństwie do kominków gazowych lub tradycyjnych kominków opalanych drewnem, etanolowe wkłady kominkowe nie wymagają wentylacji, linii gazowej ani elektryczności - eliminując potrzebę i koszty zatrudniania tych podwykonawców. Montuje się je po prostu w przygotowaną wcześniej zabudowę, na przykład z płyt gipsowo-kartonowch. Etanolowe wkłady kominkowe są niezwykle elastyczne i można je zastosować na każdym etapie prac wykończeniowych, remontowych lub budowlanych. W celu uzyskania szczegółowych specyfikacji prosimy o kontakt.

Czy mogę zainstalować wkład kominkowy w moim istniejącym kominku?

Dzięki specjalnym wkładom do kominka tradycyjnego taka konwersja jest banalna. Wystarczy umieścić taki wkład w Twoim kominku i można natychmiast cieszyć się ciepłem prawdziwego płomienia, zapominając o przykrych obowiązkach takich jak przynoszenie drewna, sprzątanie popiołu czy regularne mycie szyby. Upewnij się tylko, że przewód kominowy został zamknięty.

Czy potrzebuję komina, wywietrznika lub przewodu kominowego? 

Możesz zainstalować biokominek bez komina lub przewodu kominowego, ponieważ urządzenia zasilane etanolem palą się czysto i nie wprowadzają cząstek stałych ani emisji do środowiska wewnętrznego, w przeciwieństwie do innych urządzeń będących źródłem paliwa. Nie generują dymu, popiołu, sadzy ani osadów, a kominki z etanolem palą się bez zapachu. Jedynym produktem spalania jest dwutlenek węgla (CO2) i para wodna w tych samych ilościach, jakie wydychamy.

Czy mogę korzystać z mojego istniejącego kominka, nawet jeśli przewód kominowy jest zablokowany? 

Tak, z palnikiem na bioetanol można przywrócić prawdziwy płomień do istniejącego kominka bez konieczności stosowania przewodu kominowego. Bioetanol to czysto palące się paliwo.

Czy mogę mieć biokominek w wynajmowanym mieszkaniu?

Tak, wolnostojące biokominki pozwalają użytkownikom stworzyć ciepłą atmosferę w swoich domach bez potrzeby instalacji, odprowadzania spalin, wentylacji czy nawet elektryczności. Warto jednak uzgodnić tę kwestię z właścicielem nieruchomości.

Czy mogę korzystać z kolekcji outdoor w pomieszczeniach? 

Tak. Zewnętrzne kominki wykorzystują to samo czyste paliwo i wysokiej jakości palniki, co produkty stosowane w pomieszczeniach.

Jak czyścić biokominek? 

Biokominki są praktycznie bezobsługowe. Ponieważ paliwo pali się czysto, nie jest potrzebne czyszczenie przed lub po użyciu. Czasami może być konieczne wyczyszczenie wszelkich pozostałości w pobliżu otworu palnika. Jest to spowodowane kurzem lub zanieczyszczeniami w powietrzu, które uległy spaleniu podczas pracy. Do usunięcia wszelkich pozostałości można użyć łagodnego mydła i wody lub środka do czyszczenia stali nierdzewnej.