×

Co pali się w biokominku?


W biokominku tradycyjne drewno zostało zastąpione ekologicznym i bezwonnym biopaliwem, który ma postać czystego płynu. Skład biopłynu jest oparty zazwyczaj na jednym rodzaju alkoholu (np. na etanolu) i jest odpowiednio dobrany, dzięki czemu efektem jego spalania jest para wodna i dwutlenek węgla, który wytwarzany w ilościach podobnych do tych wydzielanych przez dorosłego człowieka nie stanowi zagrożenia. Para wodna natomiast korzystnie wpływa na wilgotność powietrza. Podczas spalania biopaliwa nie powstaje dym.  Bioetanol jest naturalnym paliwem produkowanym z surowców roślinnych. Jest biodegradowalny, w 100% odnawialny i przyjazny dla środowiska.  Parametry cieplne, czyli porównanie kaloryczności różnych surowców: biopaliwo ok. 30 MJ/kg, drewno 12MJ/kg, benzyna 45MJ/kg, węgiel kamienny 24 MJ/kg.


Jak wiele ciepła można uzyskać z kominka na bioetanol?


Zależy to od wielu czynników, głównie od wielkości pomieszczania, w którym został umieszczony biokominek oraz od cech samego urządzenia. Średnia deklarowana moc nominalna przez producentów wkładów kominkowych zawiera się w przedziale od 7 do 10 kW. Oznacza to, że ich moc cieplna wystarczy na ogrzanie powierzchni do 100 m². Dotyczy to większych biokominków, które mogą nawet uzyskać moc na poziomie 17 kW. W rzeczywistości większość standardowych biokominków dysponuje mocą grzewczą na poziomie 3 kW do 4 kW. Dla porównania standardowy grzejnik pokojowy posiada moc od 1,5 kW do 2 kW. Typowy biokominek wystarcza na ogrzanie pomieszczenia do 30 m² i z powodzeniem zastąpi nawet dwa grzejniki.  Chcąc porównać właściwości grzewcze biokominka do tradycyjnego kominka należy także pamiętać o kaloryczności materiałów w nich spalanych, gdzie biopaliwo to ok. 30 MJ/kg, a drewno 12 MJ/kg. Ważnym jest także fakt, iż w przypadku biokominków ciepło jest kierowane w 100% do pomieszczenia.  Z porównania tego wynika, że w przypadku biokominków możemy uzyskać porównywalnie wysokie parametry cieplne, nie martwiąc się równocześnie o kłopotliwy proces przygotowania opału i czyszczenia paleniska, jak ma to miejsce w kominkach opalanych drewnem. Biokominki to nie tylko atrakcyjny element aranżacji wnętrza, ale także stanowią idealne uzupełnienie podstawowego systemu grzewczego w domu.

Czy można dowolnie regulować ilość ciepła wytwarzanego przez biokominek?

Biokominki są wyposażone w system regulacji płomienia, co pozwala dowolnie dopasowywać jego wielkość i intensywność do indywidualnych preferencji. Oznacza to, że możemy bezpośrednio wpłynąć na ilość wytwarzanego ciepła oraz tempo spalania biopaliwa.  Jak długo spala się biopaliwo w kominku?  Okres spalania biopaliwa w kominku jest zależny przede wszystkim od dwóch czynników – od rodzaju palnika oraz od stopnia otwarcia dopływu paliwa do paleniska. Zwykle jeden litr biopaliwa zapewnia od 3 do 6 godzin spalania, w zależności od ustawienia płomienia. Moc biopaliwa jest określana przez każdego producenta. Należy sobie więc odpowiedzieć na pytanie, czy w danym momencie biokominek ma spełniać jedynie funkcję estetyczną i wizualną (wówczas pobór energii jest bardzo niski), czy także być źródłem intensywnego ciepła.

Czy kominki na bioetanol posiadają zdolności akumulacji ciepła?

Zależy to głównie od tworzywa, z jakiego wykonany jest biokominek. W wielu standardowych wersjach obudowa wytworzona jest ze stali, która nie ma zdolności akumulacyjnych. Oznacza to, że palenisko po rozpaleniu szybko się nagrzewa i równocześnie szybko ochładza się po wypaleniu bioetanolu. Jeżeli więc akumulacja ciepła jest dla nas ważnym aspektem to należy dokonać zakupu biokominka z tworzywa o zdolności akumulacji ciepła, który został zaprojektowany z tą myślą i posiada odpowiednie właściwości, lub wmontować do naszego biokominka obudowę kominka tradycyjnego. Mamy wtedy pewność, że nasze oczekiwania grzewcze zostaną spełnione.  Możemy także zwiększyć właściwości akumulacyjne ciepła w biokominkach stalowych poprzez zastosowanie odpowiednich akcesoriów, takich jak kamienie czy pola ceramiczne. Materiały te ustawione wokół paleniska idealnie przyjmują jego ciepło podczas spalania bioetanolu, a po jego wygaśnięciu ogrzewają wnętrze pomieszczenia. 

Czy bioetanol jest bezpieczny?

Wykorzystywany zgodnie z przeznaczeniem bioetanol jest całkowicie bezpieczny zarówno dla ludzi i zwierząt, jak i dla środowiska naturalnego, ponieważ produkowany jest z organicznych surowców, jest biodegradowalny i, w przeciwieństwie do innych paliw, w znikomym stopniu wpływa na klimat, co przyczynia się do jego ochrony. Bioetanol jest to w 96,5% alkohol denaturowany, nie nadający się do spożycia przez ludzi. Bioetanol spala się czysto i bez osadów, bezwonnie i bezdymnie. Podczas procesu wypalania powstaje jedynie para wodna i dwutlenek węgla, który w pomieszczeniach o standardowej wentylacji nie stanowi zagrożenia.  O bezpieczeństwie bioetanolu możne świadczyć również fakt, iż dopuszczenie biopaliw do obrotu i powszechnego stosowania jest uwarunkowane ostrymi wymogami norm, przepisów i procedur jakościowych. Zanim biopaliwo trafi do naszego biokominka, jest poddawane szeregowi testów i badań kontrolnych, które przeprowadzają wysokiej klasy specjaliści. Możemy mieć więc pewność, że przy prawidłowym wykorzystaniu i przechowywaniu bioetanolu zapewnimy bezpieczeństwo wszystkim domownikom.

W jaki sposób przechowywać biopaliwo? 

Biopaliwo zostało sklasyfikowane jako Łatwopalna Ciecz Klasy 3 i podlega specjalnemu prawu lokalnemu, które dotyczy jego przechowywania. Informacje dotyczące składowania bioetanolu znajdują się we wszystkich instrukcjach obsługi oraz na etykiecie opakowania. Należy uważnie się z nimi zapoznać.  Należy także pamiętać, aby przechowywać bioetanol w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt, z dala od źródła ognia.

Czy można użyć innego paliwa do biokominka?

Jest to zabronione. Biokominkom są dedykowane specjalne biopaliwa, które zapewniają prawidłowe jego funkcjonowanie i bezpieczeństwo użytkowania. Nie należy eksperymentować z innymi paliwami, także z bioetanolem dostępnym na stacjach benzynowych, ponieważ stanowi on mieszankę etanolu z benzyną, która nie tylko wpłynie na powstanie niechcianej sadzy, ale także może zagrozić bezpieczeństwu.

W jaki sposób rozpala się biokominek?

Rozpalanie biokominka jest niezwykle łatwe i sprowadza się do napełnienia zbiornika palnika biopaliwem oraz zapalenia za pomocą długiej zapalniczki bądź zapałki. Należy przy tym pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości. Jeżeli podczas napełniania pojemnika biopaliwo rozleje się po powierzchni, przez zapaleniem należy ją dokładnie oczyścić. Wszystkie niezbędne informacje znajdują się na instrukcji obsługi biokominka.

Czy można zgasić ogień zanim wypali się całe paliwo?

Większość biokominków wyposażona jest w system regulacji i odcinania paliwa, co oznacza, że w każdej chwili można zamknąć całkowicie dopływ paliwa do paleniska, nawet jeżeli płyn nie uległ całkowitemu wypaleniu. Producenci zalecają jednak, aby zostawić ogień zapalony aż do momentu kiedy biopaliwo nie ulegnie wyczerpaniu. System odcinania dopływu został skonstruowany dla dodatkowego bezpieczeństwa i powinien być używany jedynie w przypadku konieczności opuszczenia domu.

Jak zainstalować biokominek?

Proces instalacji biokominka zależy od jego właściwości i cech konstrukcyjnych, jednak na ogół jest to proces niezwykle prosty, nie wymagający konieczności wzywania technika oraz ponoszenia dodatkowych kosztów instalacyjnych. Proces montażu sprowadza się przeważnie do wyjęcia biokominka z opakowania, umieszczenia go w pożądanej lokalizacji, napełnienia zbiornika i rozpalenia paleniska. Wszystkie wskazówki dotyczące instalacji oraz parametry techniczne powierzchni montażowej oraz odległości od obiektów (dla jednostek wiszących) znajdują się w instrukcji obsługi.

Czy wymagany jest serwis biokominków?

W przeciwieństwie do tradycyjnego i gazowego kominka, biokominek nie wymaga żadnego serwisowania. Jego obsługa ogranicza się jedynie do uzupełniania paliwa, natomiast sama konstrukcja nie wymaga serwisowania, okresowych przeglądów czy żadnych dodatkowych prac eksploatacyjnych. Obudowa biokominków zbudowana zwykle ze stali, szkła, ceramiki czy kamienia, nie ulega więc zniszczeniu. Jednak, jak każdy przedmiot w pomieszczeniu, wymaga pielęgnacji i utrzymania w czystości. Jeżeli pragniemy dokonać dodatkowej impregnacji powierzchni musimy pamiętać, aby wykonywać ją zgodnie ze ścisłymi zaleceniami producenta.

Czy należy czyścić palenisko biokominka?

Jeżeli stosujemy biopaliwo wysokiej jakości, bezwonne i niewydzielające żadnych substancji szkodliwych dla zdrowia i podczas użytkowanie nie wyczuwamy nieprzyjemnych zapachów to nie jest wymagane porządkowanie paleniska.  Czyszczenie paleniska jest wskazane w sytuacji, gdy z biokominka wydobywa się nieprzyjemny zapach, który może świadczyć o tym, że użyliśmy biopaliwa bardzo niskiej jakości. Podczas spalania w naszym palenisku osadziły się pozostałości, które możemy wyczyści ręcznie. Należy jednak pamiętać, że proces porządkowania paleniska zależy od konstrukcji naszego biokominka. W wielu modelach o nieskomplikowanej budowie palenisko ma kształt stalowej skrzynki, możemy więc je swobodnie wyciągnąć i wyczyścić pod bieżącą wodą. Niektóre modele jednak mają nieco bardziej skomplikowaną budowę, która jest dodatkowo wyposażona w materiały chłodzące paliwo. W takich przypadkach nie powinniśmy zanurzać tych elementów w wodzie, chyba, że materiały, których zamoczenie jest niewskazane są łatwo wymienialne. Zanim więc przystąpimy do czyszczenia naszego biokominka zapoznajmy się dokładnie z instrukcją obsługi i zaleceniami producenta.

Jak należy pielęgnować biokominek?

Dzięki swojej innowacyjnej technologii i wykonanej z trwałych materiałów konstrukcji biokominek nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Jeżeli dodatkowo zasilamy go wysokiej jakości biopaliwem nasze prace pielęgnacyjne sprowadzają się jedynie do prostych prac porządkowych, wolnych od uporczywego szorowania czy mocnego mycia. Biokominek, jak każdy element wyposażenia wnętrz może się zabrudzić bądź zakurzyć. Wystarczy wtedy przetrzeć go zwykłymi domowymi środkami czystości. Należy jednak pamiętać, że używanie wyjątkowo agresywnych produktów chemicznych może wejść w reakcję z materiałem, z którego wykonany jest biokominek i tym samym doprowadzić do jego uszkodzenia lub niekorzystnie wpłynąć na jego wygląd. Mimo że większość modeli posiada obudowę wykonaną z tworzyw odpornych na większość środków czystości, to ich użycie może doprowadzić do zmiany połysku czy odbarwienia budulca. Jeżeli chcemy szczególnie zadbać o pielęgnację naszego biokominka to należy stosować specjalne środki czystości przeznaczone dla danego rodzaju materiału.

Jak często można używać biokominka?

Jeżeli w pomieszczeniu znajduje się dobrze funkcjonująca instalacja wentylacyjna, która jest w stanie odprowadzić niewielką ilość dwutlenku węgla powstałego podczas spalania bioetanolu, to nie ma żadnych ograniczeń dotyczących czasu i częstotliwości użytkowania biokominka. Czas eksploatacji nie jest zależny od jakichkolwiek wymogów bezpieczeństwa lub konieczności serwisowania, ale wyłącznie od naszych preferencji i zapasu biopaliwa.

Biopaliwo – jak wybrać najlepsze?

Biopaliwo o wysokich parametrach nie tylko zapewni nam bezpieczeństwo podczas użytkowania biokominka, ale także wpłynie na jakość i wydajność spalania oraz na brak zanieczyszczeń i nieprzyjemnego zapachu podczas wypalania biopłynu.  Kompozycja każdego dobrej jakości biopaliwa oparta jest na bazie etanolu, który jest naturalnym alkoholem produkowanym z surowców roślinnych. Skład chemiczny etanolu wymaga wielostopniowej rektyfikacji lub uszlachetniania i oczyszczania przy wykorzystaniu nowoczesnych urządzeń molekularnych. Wynikiem tego procesu jest 100% etanol, jednak ogólnoświatowe przepisy zabraniają sprzedaży tego alkoholu w czystej postaci w celach innych niż spożywcze. Z tego powodu dostępne na rynku biopaliwa na bazie etanolu są dodatkowo wzbogacane innymi składnikami skażającymi i to szczególnie one wpływają na jakość produktu. Źle dobrane podczas spalania biopaliwa wytwarzają m.in. nieprzyjemny zapach i zanieczyszczają palenisko pozostałościami spalania.  Jeżeli zależy nam nie tylko na bezpiecznym, ale także wygodnym użytkowaniu biokominka to musimy zasilać go biopaliwem najwyższej jakości. O dobrych parametrach biopłynu świadczy m.in. bezwonny zapach wydzielany podczas eksploatacji i brak osadzania w palenisku pozostałości spalania. Oznacza to, że środki skażające dodane do paliwa są nieszkodliwe i odpowiednio dobrane. Wysokiej jakości biopaliwo cechuje się także wysoką kalorycznością, co bezpośrednio przekłada się na długi okres spalania, oraz żółtym odcieniem płomieni. Paliwa takie są z reguły droższe, jednak mamy pewność, że nad ich powstaniem pracowało grono specjalistów.  Jeżeli pierwszy raz dokonujemy zakupu biopaliwa i nie jesteśmy w stanie stwierdzić, którzy producenci są sprawdzeni to najlepiej jest zwrócić uwagę na to, czy wybrany przez nas produkt ma atest renomowanych placówek badawczych, na przykład certyfikat Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH. Rzetelni producenci zlecają tej instytucji badania nad składem chemicznym i fizycznym w zakresie bezpieczeństwa dla ludzi i środowiska. Taki certyfikat posiadają między innymi producenci Bionlov Premium i Fanola. Dodatkowo powinniśmy zwrócić uwagę na jakość wykonania opakowania, w którym łatwopalne paliwo często przemierza znaczne odległości i jest narażone na różne warunki pogodowe. Opakowanie to powinno być zgodne z europejskimi normami dotyczącymi przechowywania tego rodzaju substancji, dobrze by jego etykieta zawierała wyczerpujące informacje oraz by posiadał bezpieczną nakrętkę, która zabezpiecza przed niepożądanym otwarciem.  W trosce o zdrowie własne i innych domowników nie eksperymentujmy więc z paliwem podejrzanie tanim, pochodzącym z niesprawdzonego lub nieznanego źródła. Ważnym jest też, aby nie zasilać płomieni paliwem innym niż to, stworzone specjalnie dla biokominków. Testowanie spalania nafty, ropy czy innego alkoholu może mieć tragiczne i nieodwracalne skutki.

Czy można dolewać biopaliwo do rozgrzanego paleniska?

Nie, w żadnym wypadku nie można dolewać biopaliwa do rozgrzanego paleniska! Bioetanol posiada szybki moment zapłonu i w zetknięciu z rozgrzaną powierzchnią zbiornika może w ułamku sekundy zająć się ogniem, co spowoduje nagły wybuch, który może doprowadzić do ogólnego pożaru i ciężkiego uszkodzenia ciała.  Są dwie podstawowe zasady – dolewamy biopaliwo jedynie do zimnego, wystygniętego paleniska i nigdy nie zapalamy rozgrzanego biokominka! Jeżeli podczas uroczystej kolacji wyczerpie się paliwo to przed jego ponownym uzupełnieniem musimy odczekać aż palenisko całkowicie wystygnie. Podobnie w sytuacji, gdy z niewyjaśnionych przyczyn zgaśnie płomień, mimo że paliwo nie wypaliło się do końca. Należy wtedy także odczekać, aż biokominek wystygnie i wówczas dopiero możemy ponownie go zapalić.  Pamiętajmy, że przestrzeganie podstawowych zasad użytkowania zapewni bezpieczeństwo nam i naszym bliskim oraz spokojne cieszenie się żywym ogniem w naszym domu.

Gdzie można umieścić biokominki?

Praktycznie nie ma ograniczeń co do przestrzeni, w jakiej zostaje umieszczony biokominek ze względu na to, iż do jego instalacji nie są wymagane odprowadzenia spalin oraz jakiekolwiek pozwolenia. Biokominki z dowolnością można umieścić w domu, biurze, na tarasie czy w domku letniskowym. Należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, m.in. o nie umieszczaniu źródła ognia w pobliżu materiałów łatwopalnych, w miejscach nie dostępnych dla dzieci czy zwierząt. Ze względu na to, że biokominki występują także w wersji wiszącej to należy upewnić się, że ściana nie jest łatwopalna, a jeżeli jest to należy biokominek (jeżeli nie ma tego na standardowym wyposażeniu konstrukcyjnym) dodatkowo zaopatrzyć w specjalnie dla niego dedykowaną żaroodporną płytę. Biokominki wiszące nie nadają się do umieszczenia na ziemi.  Biokominki wiszące – jakie parametry powinna posiadać powierzchnia?  Biokominki wiszące są najpopularniejszą wersją tych innowacyjnych i ekologicznych urządzeń, jednak do ich montażu i bezpiecznego użytkowania potrzebna jest powierzchnia, która będzie cechowała się odpowiednimi parametrami. Podstawowymi są wytrzymałość podłoża oraz ognioodporność. W zależności od wielkości i wagi biokominka ściana, na której planujemy powiesić urządzenie powinna wytrzymać jego ciężar, by uchwyty podtrzymujące całą konstrukcję nie uległy zerwaniu. Do każdego modelu producent dodaje instrukcję montażu oraz zalecenia dotyczące podłoża. Generalnie nie powinno się wieszać biokominków na powierzchniach kartonowo gipsowych, wykonanych z płyt wiórowych czy innych kruchych. Powinniśmy wybierać podłoża betonowe bądź ceramiczne, których wytrzymałość zagwarantuje solidne umocowanie. Drugą ważną cechą powierzchni jest jej ognioodporność. Ściana, mimo specjalnej konstrukcji biokominka, jest narażona na działanie wysokich temperatur i możliwość kontaktu z iskrami. Nie należy więc montować biokominków na ścianach pokrytych tapetą, wykonanych ze specjalnie do tego nieprzygotowanych płyt meblowych, wiórowych, wykonanych z tworzyw sztucznych lub innych łatwopalnych materiałów np. z powloką lakierniczą.  Instalując biokominek wiszący pamiętajmy także, że możemy zawiesić go zarówno w pionie, jak i poziomie. Ważne przy tym jest odpowiednie wypoziomowanie urządzenia, ponieważ złe zawieszenie może wpłynąć na bezpieczeństwo w trakcie jego pracy.  Czy można zamienić tradycyjny kominek w biokominek?  Decyzja o zmianie tradycyjnego kominka w biokominek może wynikać z wielu powodów, nie tylko tych motywowanych zaletami biokominka, ale także niemożnością korzystania z tradycyjnego paleniska ze względu na zmiany konstrukcyjne budynku lub trwałego zatkania przewodu do odprowadzania spalin. Przekształcenie tradycyjnego kominka w biokominek jest niezwykle prosta i sprowadza się do zakupienia samego paleniska do biokominka i zamontowania go do środka żeliwnego wkładu tradycyjnego paleniska. Przy tej zmianie obudowa starego kominka pozostaje nienaruszona. Aby zwiększyć ilość odczuwanego ciepła możemy dodatkowo zdemontować przednią szybę lub, w gdy posiadamy dużej wielkości kominek, zakupić kilka palenisk i zamontować je wewnątrz tradycyjnego wkładu kominowego.