×
Ile ciepła daje biokominek

Ile ciepła daje biokominek

Zależy to od wielu czynników, głównie od wielkości pomieszczania, w którym został umieszczony biokominek oraz od cech samego urządzenia. Średnia deklarowana moc nominalna przez producentów  wkładów kominkowych zawiera się w przedziale od 7 do 10 kW. Oznacza to, że ich moc cieplna wystarczy na ogrzanie powierzchni do 100 m². Dotyczy to większych biokominków, które mogą nawet uzyskać moc na poziomie 17 kW. W rzeczywistości większość standardowych biokominków dysponuje mocą grzewczą na poziomie 3 kW do 4 kW. Dla porównania standardowy grzejnik pokojowy posiada moc od 1,5 kW do 2 kW. Typowy biokominek wystarcza na ogrzanie pomieszczenia do 30 m² i z powodzeniem zastąpi nawet dwa grzejniki. 

Chcąc porównać właściwości grzewcze biokominka do tradycyjnego kominka należy także pamiętać o kaloryczności materiałów w nich spalanych, gdzie biopaliwo to ok. 30 MJ/kg, a drewno 12 MJ/kg. Ważnym jest także fakt, iż w przypadku biokominków ciepło jest kierowane w 100% do pomieszczenia. 

Z porównania tego wynika, że w przypadku biokominków możemy uzyskać porównywalnie wysokie parametry cieplne, nie martwiąc się równocześnie o kłopotliwy proces przygotowania opału i czyszczenia paleniska, jak ma to miejsce w kominkach opalanych drewnem. Biokominki to nie tylko atrakcyjny element aranżacji wnętrza, ale także stanowią idealne uzupełnienie podstawowego systemu grzewczego w domu.