×
FAQ - Najczęściej zadawane pytania

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

  • Co pali się w biokominku?

W biokominku tradycyjne drewno zostało zastąpione ekologicznym i bezwonnym biopaliwem, który ma postać czystego płynu. Skład biopłynu jest oparty zazwyczaj na  jednym rodzaju alkoholu (np. na etanolu) i jest odpowiednio dobrany, dzięki czemu efektem jego spalania jest para wodna i dwutlenek węgla, który wytwarzany w ilościach podobnych do tych wydzielanych przez dorosłego człowieka nie stanowi zagrożenia. Para wodna natomiast korzystnie wpływa na wilgotność powietrza. Podczas spalania biopaliwa nie powstaje dym. 

Bioetanol jest naturalnym paliwem produkowanym z surowców roślinnych. Jest biodegradowalny, w 100% odnawialny i przyjazny dla środowiska.

Parametry cieplne, czyli porównanie kaloryczności różnych surowców: biopaliwo ok. 30 MJ/kg, drewno 12MJ/kg, benzyna 45MJ/kg, węgiel kamienny 24 MJ/kg.

.

  • Jak wiele ciepła można uzyskać z kominka na bioetanol?

Zależy to od wielu czynników, głównie od wielkości pomieszczania, w którym został umieszczony biokominek oraz od cech samego urządzenia. Średnia deklarowana moc nominalna przez producentów  wkładów kominkowych zawiera się w przedziale od 7 do 10 kW. Oznacza to, że ich moc cieplna wystarczy na ogrzanie powierzchni do 100 m². Dotyczy to większych biokominków, które mogą nawet uzyskać moc na poziomie 17 kW. W rzeczywistości większość standardowych biokominków dysponuje mocą grzewczą na poziomie 3 kW do 4 kW. Dla porównania standardowy grzejnik pokojowy posiada moc od 1,5 kW do 2 kW. Typowy biokominek wystarcza na ogrzanie pomieszczenia do 30 m² i z powodzeniem zastąpi nawet dwa grzejniki. 

Chcąc porównać właściwości grzewcze biokominka do tradycyjnego kominka należy także pamiętać o kaloryczności materiałów w nich spalanych, gdzie biopaliwo to ok. 30 MJ/kg, a drewno 12 MJ/kg. Ważnym jest także fakt, iż w przypadku biokominków ciepło jest kierowane w 100% do pomieszczenia. 

Z porównania tego wynika, że w przypadku biokominków możemy uzyskać porównywalnie wysokie parametry cieplne, nie martwiąc się równocześnie o kłopotliwy proces przygotowania opału i czyszczenia paleniska, jak ma to miejsce w kominkach opalanych drewnem. Biokominki to nie tylko atrakcyjny element aranżacji wnętrza, ale także stanowią idealne uzupełnienie podstawowego systemu grzewczego w domu.

.

  • Czy można dowolnie regulować ilość ciepła wytwarzanego przez biokominek?

Biokominki są wyposażone w system regulacji płomienia, co pozwala dowolnie dopasowywać jego wielkość i intensywność do indywidualnych preferencji. Oznacza to, że możemy bezpośrednio wpłynąć na ilość wytwarzanego ciepła oraz tempo spalania biopaliwa. 

.

  • Jak długo spala się biopaliwo w kominku?

Okres spalania biopaliwa w kominku jest zależny przede wszystkim od dwóch czynników – od rodzaju palnika oraz od stopnia otwarcia dopływu paliwa do paleniska. Zwykle jeden litr biopaliwa zapewnia od 3 do 6 godzin spalania, w zależności od ustawienia płomienia. Moc biopaliwa jest określana przez każdego producenta. Należy sobie więc odpowiedzieć na pytanie, czy w danym momencie biokominek ma spełniać jedynie funkcję estetyczną i wizualną (wówczas pobór energii jest bardzo niski), czy także być źródłem intensywnego ciepła. 

.

  • Czy kominki na bioetanol posiadają zdolności akumulacji ciepła?

Zależy to głównie od tworzywa, z jakiego wykonany jest biokominek. W wielu standardowych wersjach obudowa wytworzona jest ze stali, która nie ma zdolności akumulacyjnych. Oznacza to, że palenisko po rozpaleniu szybko się nagrzewa i równocześnie szybko ochładza się po wypaleniu bioetanolu. Jeżeli więc akumulacja ciepła jest dla nas ważnym aspektem to należy dokonać zakupu biokominka z tworzywa o zdolności akumulacji ciepła, który został zaprojektowany z tą myślą i posiada odpowiednie właściwości, lub wmontować do naszego biokominka obudowę kominka tradycyjnego. Mamy wtedy pewność, że nasze oczekiwania grzewcze zostaną spełnione. 

Możemy także zwiększyć właściwości akumulacyjne ciepła w biokominkach stalowych poprzez zastosowanie odpowiednich akcesoriów, takich jak kamienie czy pola ceramiczne. Materiały te ustawione wokół paleniska idealnie przyjmują jego ciepło podczas spalania bioetanolu, a po jego wygaśnięciu ogrzewają wnętrze pomieszczenia. 

.

  • Czy bioetanol jest bezpieczny?

Wykorzystywany zgodnie z przeznaczeniem bioetanol jest całkowicie bezpieczny zarówno dla ludzi i zwierząt, jak i dla środowiska naturalnego, ponieważ produkowany jest z organicznych surowców, jest biodegradowalny i, w przeciwieństwie do innych paliw, w znikomym stopniu wpływa na klimat, co przyczynia się do jego ochrony. Bioetanol jest to w 96,5% alkohol denaturowany, nie nadający się do spożycia przez ludzi. Bioetanol spala się czysto i bez osadów, bezwonnie i bezdymnie. Podczas procesu wypalania powstaje jedynie para wodna i dwutlenek węgla, który w pomieszczeniach o standardowej wentylacji nie stanowi zagrożenia. 

O bezpieczeństwie bioetanolu możne świadczyć również fakt, iż dopuszczenie biopaliw do obrotu i powszechnego stosowania jest uwarunkowane ostrymi wymogami norm