Biokominek jak działa?

Biokominek jak działa?

W dużym uproszczeniu biokominek to szczelny stalowy pojemnik (palenisko) otoczony niepalnym i odpornym na wysokie temperatury materiałem, najczęściej również stalą. W palenisku znajduje się materiał chłonny, który nasączamy łatwopalną cieczą - biopaliwem. Podpalone opary etanolu rozkłądają się całkowicie do bardzo niewielkiej ilości dwutlenku węgla oraz pary wodnej. Dzięki temu możemy cieszyć się prawdziwym ogniem bez żadnej instalacji kominowej.

Biokominek ze względu na swoje cechy to znacznie wydajniejsza i bardziej ekologiczna wersja tradycyjnego kominka. Dzięki zastąpieniu drewna ekologicznym i bezwonnym biopaliwem podczas spalania nie wydziela się dym, sadza czy popiół. Instalacja biokominka jest niezwykle prostaoraz nie są wymagane żadne pozwolenia.

Biokominek stanowi nowoczesne uzupełnienie standardowego systemu grzewczego, który można umieścić w pomieszczeniach nienadających się do instalacji kominków tradycyjnych.

Ważną cechą biokominków jest fakt, iż pali się w nich żywy ogień, co stanowi ich przewagę nad elektrycznymi kominkami i spełnia marzenie każdej rodziny o przytulnym domu oraz atrakcyjnym wnętrzu.  Biokominek to urządzenie niezwykle proste w montażu i wygodne w użytkowaniu, a cała jego obsługa ogranicza się do uzupełniania biopaliwa.

Do jego prawidłowego funkcjonowania jest jedynie potrzebna klasyczna wentylacja, która znajduje się w każdym obiekcie. Biokominki zbudowane są na ogół ze stali nierdzewnej, dostępne są także wykonane z bezpiecznego szkła hartowanego, kamienia bądź ceramiki. 

Bezpieczeństwo 

Jak każde urządzenie dopuszczone do sprzedaży na rynku europejskim biokominki przeszły odpowiednie badania i posiadają stosowne certyfikaty bezpieczeństwa. Użytkując go zgodnie z instrukcją możemy być spokojni o swoje bezpieczeństwo. W produkowanych obecnie modelach zastosowano szereg rozwiązań eliminujących tzw "czynnik ludzki". Jednym z nich jest zastosowanie w paleniskach materiałów chłonnych, które zapobiegają rozlaniu biopaliwa podczas przypadkowego przewrócenia urządzenia. Ogień w biokominku można w każdej chwili zagasić, odcinając dopływ tlenu za pomocą zasuwy.

Biokominki automatyczne wyjątkowo wysoko podniosły poprzeczkę w tym zakresie na niespotykany dotychczas poziom. Najbardziej zaawansowane kominki etanolowe na rynku firmy Planika wyposażone są w szereg najnowocześniejszych rozwiązań, takich jak:

  • czujnik dwutlenku węgla
  • czujnik rozlania biopaliwa
  • czujnik sejsmiczny
  • czujnik temperatury
  • zabezpieczenie przed dziećmi
  • wyłącznik czasowy
  • system automatycznego tankowania 

Biokominki wykonuje  się z wysokiej jakości niepalnych materiałów, takich jak stal, szkło, kamień czy ceramika. Wykonanie zapewnia długotrwałe działanie oraz znikome zużycie materiałów. Co więcej, większość dostępnych na rynku modeli wyposażona jest w rozwiązania, dzięki którym w sytuacji przewrócenia biokominka nie dochodzi do rozlania się biopaliwa, a tym samym do nie rozprzestrzenienia się ognia. Dostępne są także biopaleniska z opatentowanymi wlewami, technologicznie oddzielonymi od komory spalania. 

Biokominki są to urządzenia całkowicie bezpieczne. Ich przyjazny proces spalania wynika z faktu, że są one zasilane biopaliwem na bazie etanolu, którego skład jest odpowiednio dobrany i wypala się niemal w 100%. W wyniku spalania biopłynu powstaje jedynie para wodna oraz dwutlenek węgla, który wytwarzany w ilościach podobnych do tych wydzielanych przez dorosłego człowieka nie stanowi zagrożenia. Para wodna wpływa na wzrost wilgotności powietrza, co jest zjawiskiem niezwykle korzystnym dla zdrowia. Ponadto, w czasie użytkowania nie wydziela się dym, ani żaden zapach. Obsługa biokominka jest o wiele wygodniejsza i bezpieczniejsza niż użytkowanie tradycyjnego kominka.

Biokominek ma opinię urządzenia niezwykle wygodnego w eksploatacji. Jego przewagą jest czystość, brak popiołu, dymu oraz sadzy

Należy jednak pamiętać, aby korzystać z biokominka prawidłowo, zgodnie z jego przeznaczeniem, instrukcją obsługi oraz zaleceniami producenta, ponieważ jedynie to zapewnia całkowite bezpieczeństwo użytkowania.