Ogrzewanie biokominkiem, biokominek właściwości grzewcze

Właściwości grzewcze

Jak wiele ciepła można uzyskać z kominka na bioetanol?

Zależy to od wielu czynników, głównie od wielkości pomieszczania, w którym został umieszczony biokominek oraz od cech samego urządzenia. Średnia deklarowana moc nominalna przez producentów  wkładów kominkowych zawiera się w przedziale od 7 do 10 kW. Oznacza to, że ich moc cieplna wystarczy na ogrzanie powierzchni do 100 m². Dotyczy to większych biokominków, które mogą nawet uzyskać moc na poziomie 17 kW. W rzeczywistości większość standardowych biokominków dysponuje mocą grzewczą na poziomie 2 kW do 4 kW. Dla porównania standardowy grzejnik pokojowy posiada moc od 1,5 kW do 2 kW. Typowy biokominek wystarcza na dogrzanie pomieszczenia do 30 m².

Chcąc porównać właściwości grzewcze biokominka do tradycyjnego kominka należy pamiętać o kaloryczności materiałów w nich spalanych, gdzie biopaliwo to ok. 30 MJ/kg, a drewno 12 MJ/kg. Ważnym jest także fakt, iż w przypadku biokominków ciepło jest kierowane w 100% do pomieszczenia.

Z porównania tego wynika, że w przypadku biokominków możemy uzyskać porównywalnie wysokie parametry cieplne, nie martwiąc się równocześnie o kłopotliwy proces przygotowania opału i czyszczenia paleniska, jak ma to miejsce w kominkach opalanych drewnem. Biokominki to nie tylko atrakcyjny element aranżacji wnętrza, ale także stanowią idealne uzupełnienie podstawowego systemu grzewczego w domu. 

Czy można dowolnie regulować ilość ciepła wytwarzanego przez biokominek?

Biokominki są wyposażone w system regulacji płomienia, co pozwala dowolnie dopasowywać jego wielkość i intensywność do indywidualnych preferencji. Oznacza to, że możemy bezpośrednio wpłynąć na ilość wytwarzanego ciepła oraz tempo spalania biopaliwa. 

Jak długo spala się biopaliwo w kominku?

Okres spalania biopaliwa w kominku jest zależny przede wszystkim od dwóch czynników – od rodzaju palnika oraz od stopnia otwarcia zasuwy paleniska. Zwykle jeden litr biopaliwa zapewnia od 3 do 6 godzin spalania, w zależności od ustawienia płomienia. W wielu przypadkach okres ten jest jednak dłuższy. Moc biopaliwa jest określana przez każdego producenta. Należy sobie więc odpowiedzieć na pytanie, czy w danym momencie biokominek ma spełniać jedynie funkcję estetyczną i wizualną (wówczas pobór energii jest bardzo niski), czy także być źródłem intensywnego ciepła. 

Czy kominki na bioetanol posiadają zdolności akumulacji ciepła?

Zależy to głównie od tworzywa, z jakiego wykonany jest biokominek. W wielu standardowych wersjach obudowa wykonana jest ze stali, która nie ma zdolności akumulacyjnych. Oznacza to, że palenisko po rozpaleniu szybko się nagrzewa i równocześnie szybko ochładza się po wypaleniu bioetanolu. Jeżeli więc akumulacja ciepła jest dla nas ważnym aspektem to należy dokonać zakupu biokominka z tworzywa o zdolności akumulacji ciepła, który został zaprojektowany z tą myślą i posiada odpowiednie właściwości. Mamy wówczas pewność, że nasze oczekiwania grzewcze zostaną spełnione.

Możemy także zwiększyć właściwości akumulacyjne ciepła w biokominkach stalowych poprzez zastosowanie odpowiednich akcesoriów, takich jak kamienie czy polana ceramiczne. Materiały te ustawione wokół paleniska idealnie przyjmują jego ciepło podczas spalania bioetanolu.

Pin It

« »