jak rozpalić biokominek, rozpalanie biokominka, jak wygasić biokominek, ja zgasi biokominek, wygaszanie biokominka

Rozpalanie i wygaszanie paleniska w biokominku

W jaki sposób rozpala się biokominek?

Rozpalanie biokominka jest niezwykle łatwe i sprowadza się do napełnienia zbiornika palnika biopaliwem oraz zapalenia za pomocą długiej zapalniczki bądź zapałki. Należy przy tym pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości.

Jeżeli podczas napełniania pojemnika biopaliwo rozleje się po powierzchni, przed zapaleniem należy ją dokładnie oczyścić. Przy napełnianiu należy również zwrócić uwagę, aby wlać odpowiednią ilość biopaliwa, aby jego ilość była poniżej linii maksymalnej (zwykle biopalenisko powinno być wypełnione do max. 2/3 jego pojemności).

Wszystkie niezbędne informacje dotyczące uruchamiania biokominka znajdują się także w instrukcji obsługi dołączonej do każdego urządzenia.

W jaki sposób gasi się biokominek?

Wygaszanie biokominka jest równie proste, jak jego uruchamianie i polega na odcięciu dostępu tlenu od komory spalania. Do każdego urządzenia dołączona jest rączka do regulacji i wygaszania biopaleniska. W zależności od modelu biokominka i rodzaju paleniska wygląda ona inaczej, jednak spełnia tę samą funkcję. Przy jej użyciu dokonujemy wygaszenia płomienia poprzez przyłożenie jej do biopaleniska bądź za jej pośrednictwem zasunięcia wbudowanej w biopalenisko pokrywy palnika. Jednym prostym ruchem gasimy nasz biokominek. Sugeruje się, aby biopalenisko pozostało zamknięte do czasu kolejnego uruchomienia.

Czy można zgasić ogień zanim wypali się całe paliwo?

Większość biokominków wyposażona jest biopaleniska, które pozwalają w każdej chwili zgasić płomień, nawet jeżeli płyn nie uległ całkowitemu wypaleniu.  Producenci zalecają jednak, aby zostawić ogień zapalony aż do momentu, kiedy biopaliwo nie ulegnie wyczerpaniu. Pozostawiony bioalkohol silnie paruje, co przy próbie późniejszego zapalenia (w niektórych konstrukcjach biopalenisk) może spowodować gwałtowne rozpalenie. Należy wówczas zachować ostrożność i rozpalać biokominek przykładając długą zapalniczkę pod kątem do biopaleniska.

Jak często można używać biokominka?

Jeżeli w pomieszczeniu znajduje się dobrze funkcjonująca wentylacja, która jest w stanie odprowadzić niewielką ilość dwutlenku węgla powstałego podczas spalania bioetanolu, to nie ma żadnych ograniczeń dotyczących czasu i częstotliwości użytkowania biokominka. Czas eksploatacji nie jest zależny od jakichkolwiek wymogów bezpieczeństwa lub konieczności serwisowania, ale wyłącznie od naszych preferencji i zapasu biopaliwa.

Czy można dolewać biopaliwo do rozgrzanego/ palącego się paleniska?

Nie, w żadnym wypadku nie można dolewać biopaliwa do rozgrzanego paleniska! Bioetanol w zetknięciu z rozgrzaną powierzchnią zbiornika bardzo silnie paruje i może w ułamku sekundy zająć się ogniem, co spowoduje bardzo gwałtowne rozpalenie płomienia, a nawet nagły wybuch, który może doprowadzić do ogólnego pożaru i ciężkiego uszkodzenia ciała.

Są trzy podstawowe zasady – dolewamy biopaliwo jedynie do zimnego, ostygniętego paleniska, nigdy nie zapalamy rozgrzanego biokominka i nie dolewamy biopaliwa do palącego się zbiornika! Jeżeli podczas uroczystej kolacji wyczerpie się paliwo to przed jego ponownym uzupełnieniem musimy odczekać aż palenisko całkowicie wystygnie, zwykle trwa to do 30 minut. Podobnie w sytuacji, gdy z niewyjaśnionych przyczyn zgaśnie płomień, mimo że paliwo nie wypaliło się do końca. Należy wtedy także odczekać, aż biokominek wystygnie i wówczas dopiero możemy ponownie go zapalić.

Pamiętajmy, że przestrzeganie podstawowych zasad użytkowania zapewni bezpieczeństwo nam i naszym bliskim oraz spokojne cieszenie się żywym ogniem w naszym domu. Zapraszamy do zapoznania się z przygotowanymi przez nas podstawowymi warunkami bezpieczeństwa dotyczącymi montażu i użytkowania biokominków.

Jak ugasić ewentualny pożar powstały z przyczyny biokominka?

Pożar może powstać w momencie, gdy nie przestrzegamy zasad bezpieczeństwa, nie stosujemy się do instrukcji obsługi lub gdy nasz biokominek jest nieszczelny, a z rozpalonego paleniska wydostaje się płyn. Ten ostatni przypadek zdarza się niezwykle rzadko, aczkolwiek należy wiedzieć, jak należy zachować się w sytuacji zagrożenia. Trzeba wówczas pamiętać, że w biokominku pali się paliwo powstałe na bazie etanolu i pod żadnym pozorem nie należy próbować go ugasić za pomocą wody! Dolanie wody do płonącego alkoholu, jak i rozgrzanego oleju, nafty, benzyny bądź tłuszczu, nasili jedynie pożar oraz wpłynie na szybsze i dynamiczniejsze rozprzestrzenienie płomieni.

Do ugaszenia pożaru wywołanego biopaliwem najlepiej jest użyć gaśnicy, której standardowy skład chemiczny umożliwia ugaszenie alkoholi. Jeżeli jednak nie mamy jej na wyposażeniu domu to należy miejsce rozlania płynu, czyli źródło ognia, przykryć gruba warstwą materiału, na przykład możemy użyć koca, kołdry lub innej grubej tkaniny. Ograniczymy w ten sposób dostęp do źródła ognia tlenu, co spowoduje wygaszenie płomieni.

Pin It

« »