timthumb.php

Pielęgnacja biokominka

Czy należy czyścić palenisko biokominka?

Jeżeli stosujemy biopaliwo wysokiej jakości, bezwonne i niewydzielające żadnych substancji szkodliwych dla zdrowia, a podczas użytkowanie nie wyczuwamy nieprzyjemnych zapachów oraz staramy się wypalać biopaliwo do końca to nie jest wymagane porządkowanie paleniska.

Czyszczenie paleniska jest wskazane w sytuacji, gdy z biokominka wydobywa się nieprzyjemny zapach, który może świadczyć o tym, że użyliśmy biopaliwa bardzo niskiej jakości. Oznacza to, że podczas spalania w naszym palenisku osadziły się pozostałości, które możemy wyczyści ręcznie. Należy jednak pamiętać, że proces porządkowania paleniska zależy od konstrukcji naszego biokominka. W wielu modelach o nieskomplikowanej budowie palenisko ma kształt stalowej skrzynki, możemy więc je swobodnie wyciągnąć i wyczyścić pod bieżącą wodą. Dostępne są również biopaleniska przystosowane do czyszczenia w zmywarce. Niektóre modele mają jednak nieco bardziej skomplikowaną budowę, która jest dodatkowo wyposażona w materiały absorbujące paliwo. W takich przypadkach nie powinniśmy zanurzać tych elementów w wodzie, chyba, że materiały, których zamoczenie jest niewskazane są łatwo wymienialne lub producent dopuszcza taką możliwość. Zanim przystąpimy więc do czyszczenia naszego biokominka zapoznajmy się dokładnie z instrukcją obsługi i zaleceniami producenta.

Jak należy pielęgnować biokominek?

Dzięki swojej innowacyjnej technologii i wykonanej z trwałych materiałów konstrukcji biokominek nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Jeżeli dodatkowo zasilamy go wysokiej jakości biopaliwem nasze prace pielęgnacyjne sprowadzają się jedynie do prostych prac porządkowych, wolnych od uporczywego szorowania czy mocnego mycia.

Biokominek, jak każdy element wyposażenia wnętrz może się jednak zabrudzić bądź zakurzyć. Wystarczy wtedy przetrzeć go zwykłymi domowymi środkami czystości bądź wilgotną szmatką. Należy przy tym pamiętać, że używanie wyjątkowo agresywnych produktów chemicznych może wejść w reakcję z materiałem, z którego wykonany jest biokominek i tym samym doprowadzić do jego uszkodzenia lub niekorzystnie wpłynąć na jego wygląd. Mimo że większość modeli posiada obudowę wykonaną z tworzyw odpornych na większość środków czystości, to ich użycie może doprowadzić do zmiany połysku czy odbarwienia budulca. Jeżeli chcemy szczególnie zadbać o pielęgnację naszego biokominka to należy stosować specjalne środki czystości przeznaczone dla danego rodzaju materiału.

 

Pin It

« »